Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 25/2017
2017-07-13

RADA MIASTA

 

KOMISJE

brak

DYŻUR RADNEGO


20.07 (czwartek) w godz. 13.00 – 16.00, pok. 201 dyżur będzie pełnić radny Marek Dudek

 

AKTUALNOŚCI

 

W szkołach i przedszkolach trwają wakacyjne remonty

Wakacyjna przerwa to czas remontów w szkołach i przedszkolach. Najwięcej dzieje się w Zespole Szkół Sportowych nr 1 przy ul. Ryszki i w przedszkolu przy ul. Omańkowskiej. „Sportowa”, czyli największa szkoła w mieście przechodzi właśnie kompleksową modernizację. Za nami pierwszy etap remontu – totalną metamorfozę przeszły już segment 4 i pylon C. Obecnie trwa przebudowa drugiej części budynku, czyli m.in. wymiana instalacji elektrycznej i centralnego ogrzewania, demontaż ścianek i sufitów oraz wymiana płyt podłogowych. Na okres wakacyjny zaplanowano także prace  części sportowej, w której znajdują się m.in. stołówka i aula. Zakończenie inwestycji planowane jest na lipiec 2019 roku. Całkowity jej koszt to ok. 17 mln zł, z czego ponad 13 mln zł stanowią dotacje. Ruszył także remont przy ul. Omańkowskiej. Zabytkowy budynek przejdzie gruntowną przebudowę na potrzeby nowej siedziby Przedszkola nr 9 z oddziałami integracyjnymi. W rozbudowanym obiekcie znajdzie się m.in. sala integracji sensorycznej, pokój światło – dźwięk oraz wanny rehabilitacyjne. Na realizację inwestycji miasto otrzymało niemal 3,8 mln zł unijnej dotacji, a jej całkowity koszt to przeszło 8 mln zł. Po zakończeniu prac chorzowskie przedszkole z oddziałami integracyjnymi będzie jednym z najnowocześniejszych w regionie. Podczas wakacji przeprowadzany jest także szereg prac modernizacyjno - remontowych. W Przedszkolu nr 27 przy ul. Wandy trwa adaptacja mieszkania na cele oświatowe. Prace pochłoną ponad 350 tys. zł. W sierpniu zakończy się, oszacowana na ponad 139 tys. zł, izolacja ścian piwnic i drenaż w Przedszkolu nr 26 przy ul. Ligonia. W tym samym miesiącu zakończy się również wymiana pionów wodno - kanalizacyjnych w Przedszkolu nr 29 przy ul. Siemianowickiej. Z kolei jeszcze rok potrwa modernizacja instalacji elektrycznej w Szkole Podstawowej nr 29 przy ulicy Lwowskiej. Prace wyceniono na ponad 281 tys. zł. W tym samym obiekcie równolegle toczy się remont korytarzy wraz z wymianą drzwi do sal oraz wymianą wykładzin. Koszt prac to ponad 368 tys. zł. Przed pierwszym dzwonkiem przebudowana będzie, za przeszło 193 tys. zł, pracownia informatyczna i mechatroniczno - elektryczna w ZSTiO nr 3 przy ul. Stefana Batorego. W tym roku ruszyć ma także modernizacja sali gimnastycznej oraz wykonanie bramy wjazdowej wraz z przebudową ogrodzenia w Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Skrajnej. Zaplanowana jest także modernizacja terenu przed budynkiem AZSO nr 2 przy ul. Farnej (w tym wykonanie ozdobnego ogrodzenia od ul. Odrowążów, wymiana nawierzchni na zewnętrznym placu, aranżacja zielenią). W Przedszkolu nr 3 przy ul. Cieszyńskiej wybudowane będzie ogrodzenie, a w Przedszkolu nr 21 przy ul. Ryszki zostanie ono przebudowane.

 

W Chorzowie ruszył festiwal One Man Act

Festiwale muzyczne na ogół kojarzone są z drogimi biletami, tłumami ludzi i licznymi koncertami, często granymi równocześnie. W Chorzowie będzie inaczej, ale wcale nie gorzej. Rusza One Man Act.
W ramach festiwalu One Man Act, który rozpocznie się już w czwartek, 6 lipca i potrwa aż do 28 sierpnia, zaplanowano sześć koncertów sześciu różnych muzyków, pochodzących z różnych zakątków świata. Usłyszymy między innymi Moriah Woods ze Stanów Zjednoczonych, Tima McMillana z Australii czy Wawrzyńca Jana Dąbrowskiego, który zaprezentuje solowy projekt Henry No Hurry!
Wszystkie występy odbędą się w chorzowskich lokalach gastronomicznych. Pierwszym muzykiem, który miał okazję zagrać na festiwalu One Man Act był wywodzący się z Wielkiej Brytanii Alasdair Bouch. Jego muzyka to połączenie alternatywnego folku, bluesa i popu. Na koncie ma cztery albumy. Koncert odbył się w czwartek, 6 lipca, w pubie Hard Rock przy ul. Jagiellońskiej. Koncerty to najważniejszy, ale nie jedyny element One Man Act. Wydarzeniem towarzyszącym jest Kawiarenka Obywatelska. - Kawiarenka Obywatelska to nasz pomysł, by wyjść do mieszkańców Chorzowa i porozmawiać z nimi szczerze o naszym mieście – mówi Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta miasta ds. aktywizacji społecznej. - Chcemy poznać opinie chorzowian o tym, jak im się tu żyje, czego im brakuje, czym wyróżnia się Chorzów na tle innych miast. Udział w One Man Act jest bezpłatny.


Harmonogram koncertów w ramach One Man Act Festiwal Chorzów 2017:

20.07, godz. 17.00 – Moriah Woods (USA) - Gryfno! Kafe, Wolności 15
                  Kawiarenka Obywatelska: Temat – Moje dziecko w moim mieście

27.07, godz. 17.00 – Chris Ellys (Słowacja) - Hard Rock, Jagiellońska 4
                  Kawiarenka Obywatelska: Temat – Senior w przestrzeni miejskiej

10.08, godz. 17.00 – Joakim Hansson (Szwecja) - Gryfno! Kafe, Wolności 15
                  Kawiarenka Obywatelska: Temat – Czym się wyróżniamy – Chorzów na tle innych miast

17.08, godz. 17.00– Tim McMillan (Australia) - Gryfno! Kafe, Wolności 15
                  Kawiarenka Obywatelska: Temat – Serce na dłoni – porozmawiamy o wolontariacie

24.08, godz. 17.00 – Henry No Hurry! (Polska) - Hard Rock, Jagiellońska 4
                  Kawiarenka Obywatelska: Temat – My, Wy, Oni – człowiek w przestrzeni publicznej

 

Szczegóły porozumienia między miastem, a Ruchem

Jest porozumienie między miastem, a spółką Ruch Chorzów. Zgodnie z podpisanym wczoraj (6.07) dokumentem miasto nie będzie występować z żadnymi roszczeniami w stosunku do klubu. Wypowiedzenie obu pożyczek (udzielonych przez miasto i spółkę Centrum Przedsiębiorczości) oznacza jednak rozpoczęcie procesu odzyskania zadłużenia od osób i spółek, które zabezpieczyły dług majątkiem prywatnym. – Porozumienie jest potwierdzeniem tego o czym wspominałem już kilka dni temu i słów, które padały podczas zawierania umowy pożyczki. Pomoc klubowi może odbywać się tylko zgodnie z przepisami i z zachowaniem najwyższych standardów dysponowania środkami publicznymi – podkreślił Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Ruch Chorzów jest w trakcie restrukturyzacji, która pozwoli na ostateczne wyjaśnienie sprawy zadłużenia spółki i na uporządkowanie kwestii związanych z udziałami. Ponadto Prezydent Chorzowa podtrzymuje wcześniejszą deklarację o zakupie akcji Ruchu Chorzów na kwotę 2 mln złotych –  wsparcie o tej wartości jest udzielane klubowi co roku.

 

Uwaga! Objazdy na ul. Cieszyńskiej od 11.07

We wtorek 11 lipca na ulicy Cieszyńskiej rozpoczęte zostaną prace związane z modernizacją chodników i jezdni ww. ulicy. Na czas prowadzonych robót wprowadzony zostanie jednokierunkowy ruch pojazdów prowadzony z kierunku ulicy Pułaskiego w kierunku ul. Bałtyckiej. Wyznaczony zostanie lokalny objazd prowadzony ulicą Wolności od skrzyżowania ulic Bałtyckiej i Cieszyńskiej w kierunku skrzyżowania ulic Pułaskiego i Cieszyńskiej. Zakończenie robót planuje się na połowę września. Prosimy o zachowanie szczególnej uwagi w rejonie miejsca prowadzonych robót oraz na trasie wyznaczonego objazdu.

 

Chorzowska delegacja podczas 725-lecia lokacji Nowego Sącza

Zaprzyjaźniony z Chorzowem Nowy Sącz obchodził w miniony weekend  725 lecie  lokacji miasta. Delegacja Chorzowskiego Ratusza miła przyjemność świętować ten jubileusz wspólnie z mieszkańcami Nowego Sącza. Obchodom towarzyszyły liczne uroczystości i koncerty. Kulminacyjnym punktem obchodów Imienin Miasta był niepowtarzalny spektakl muzyczny Romana Kołakowskiego pt. „ Galeria Sandecjana” odwołujący się do historii miasta i jego mieszkańców. Na zakończenie wizyty odbyło się spotkanie w sali reprezentacyjnej sądeckiego ratusza z zastępcą prezydenta Nowego Sącza Jerzym Gwiżdżem i Wojciechem Piechem. Uczestnikami spotkania byli również  przedstawiciele węgierskiego miasta partnerskiego Kiskunhalas oraz miasta Tarnowa. Z okazji tej wspaniałej rocznicy życzymy wszystkim mieszkańcom Nowego Sącza wszechstronnego rozwoju, nowych możliwości, projektów oraz  wielu osiągnięć.

 

Program Chorzów 60+: nowe firmy i nowe rabaty

Rozszerzamy ofertę Programu Chorzów 60+ . Dołączyły do niego firmy z Nowego Sącza - naszego Miasta Partnerskiego, które zdecydowały się udostępnić swoje specjalne promocje i zniżki seniorom z Chorzowa. Z ulg można korzystać już od dzisiaj, wystarczy okazać kartę Programu Chorzów 60+. Listę nowosądeckich firm, które honorują kartę chorzowskiego Programu publikujemy poniżej. Będzie ona na bieżąco aktualizowana, bowiem do projektu dołączają kolejni partnerzy. Rozszerzenie Programu jest efektem podpisanego pod koniec lutego br. porozumienia w sprawie współpracy pomiędzy Chorzowem a Nowym Sączem ma rzecz aktywizacji osób starszych.

 

Zespół "Na Szlaku" triumfował w Nessebar

9 lipca w mieście Nessebar w Bułgarii zakończył się Międzynarodowy Festiwal "Wyspa Sztuki", który zgromadził kilkuset artystów z wielu państw. Nasz kraj reprezentowały dwa zespoły: zespół taneczny z Lublina oraz Zespół Wokalny "Na Szlaku" reprezentujący Chorzów. Zespół z MDK Batory wystąpił w kilku kategoriach: zespołowo, solowo i w duecie i jak się okazało – nie miał sobie równych. Wyniki konkursu mówią same za siebie:

I miejsce w kategorii zespołów wokalnych:  "Na Szlaku"
I miejsce w kategorii duetów:  Mgdalena Sławicka i Jakub Gołyszny
II miejsce w kategorii solistów: Magdalena Sławicka i Jakub Gołyszny
III miejsce w kategorii solistów: Agata Baron

Warto dodać, że podczas spotkania naszej ekipy z burmistrzem Nessebar w imieniu prezydenta Chorzowa Andrzeja Kotali zostało wręczone zaproszenie do odwiedzenia Chorzowa we wrześniu tego roku. Podczas wizyty zostanie podpisany dokument o dalszej wspólpracy.ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

 

Zacznij przygodę z padlem! Dzień otwarty na korcie - 15.07

MORiS Chorzów serdecznie zaprasza na event "Zacznij przygodę z padlem", który odbędzie się 15 lipca w godz. 16:00-19:00 na obiekcie przy ul. Katowickiej 6 w Chorzowie. Podczas wydarzenia będzie można poznać charakterystykę padla - sportu rakietowego, który zbiera w Polsce coraz więcej miłośników tej dyscypliny. Padel, który jest najbardziej znany w krajach latynoskich w Polsce stawia coraz śmielsze kroki, a co roku powstają nowe ośrodki, gdzie można zagrać w sport, który jest niejako połączeniem tenisa ziemnego i squasha. Sama rywalizacja odbywa się parami, w przestrzeni zamkniętej, przedzielonej siatką. Mecze pokazowe, lekcje z instruktorem oraz konkursy z nagrodami - to tylko niektóre z atrakcji, które przygotowaliśmy na ten dzień. Ponadto będzie można spróbować swoich sił w innych mniej znanych sportach rakietowych, takich jak speedminton czy tenis plażowy. W związku z tym, iż padel jest odpowiedni dla każdej osoby w każdym wieku zapraszamy wszystkich wraz z rodzinami i przyjaciółmi - szykuje się dobra zabawa z nutką rywalizacji w tle.

 

W Chorzowie można poleżeć na plaży - do 18.08

Jest przystojny ratownik, balon do widokowych lotów, globus z trasami wakacyjnych wojaży i kurtyna wodna. A nad głowami dach z... dmuchanych piłek. Z początkiem lipca podwórko przy Centrum Integracji Międzypokoleniowej przy ul. Dąbrowskiego 7 zamieniło się w piaszczystą plażę. – Nasza ubiegłoroczna akcja plażowa okazała się strzałem w dziesiątkę, a frekwencja dzieci, które ją odwiedziły przerosła najśmielsze oczekiwania, dlatego w tym roku będzie jeszcze więcej konkursów, niespodzianek i atrakcji, z przejażdżką BMW cabrio w towarzystwie chorzowskiego Flasha na czele – mówi Magdalena Sekuła, Pełnomocnik Prezydenta Chorzowa ds. Aktywizacji Społecznej. Z plaży można korzystać w poniedziałki i piątki od godz. 12. do 18., z kolei we wtorki, środy i czwartki w godz. od 10 do 16. W każdy poniedziałek animator poprowadzi na plaży konkurs karaoke, codziennie będą odbywały się zabawy edukacyjno-rekreacyjne dla dzieci. Plaża zamknie podwoje 18 sierpnia. – Zrobimy to z przytupem, podczas dużej plenerowej imprezy – zapowiada Magdalena Sekuła.
 
Program wydarzeń w "Strefie na Wakacje", czyli na chorzowskiej plaży

Od 3.07 do 21.07
Poniedziałek,
Strefa na Wakacje w godz. 12.00-18.00
13.00 – 14.30 Podróż dookoła świata (zajęcia dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat)
15.00 – 18.00 Tanecznym krokiem po świecie (zabawy muzyczne dla całych rodzin)

Wtorek, Środa, Czwartek
Strefa na Wakacje w godz. 10.00 - 16.00
10.30 – 12.00 Wakacyjne przedszkole (zajęcia adaptacyjne dla dzieci od 2 do 4 lat)
13.30 – 15.00 Podróż dookoła świata (zajęcia dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat)

Piątek
Strefa na Wakacje w godz. 12.00-18.00
13.00 – 14.30 Podróż dookoła świata (zajęcia dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat)
16.00 – 17.30 Wakacyjne przedszkole (zajęcia adaptacyjne dla dzieci od 2 do 4 lat)

Od 24.07 do 11.08
Poniedziałek
Strefa na Wakacje w godz. 12.00-18.00
13.00 – 14.30 Wakacyjne podróże z pędzlem
15.00 – 18.00 Tanecznym krokiem po świecie (zabawy muzyczne dla całych rodzin)

Wtorek, Środa, Czwartek
Strefa na Wakacje w godz. 10.00-16.00
10.30 – 12.00 Kącik Młodego Twórcy
13.30 – 15.00 Wakacyjne podróże z pędzlem

Piątek
13.00 – 14.30 Wakacyjne podróże z pędzlem
15.00 – 18.00 Kącik Młodego Twórcy

Od 14.08 do 17.08
Poniedziałek
Strefa na Wakacje w godz. 12.00-18.00
13.00 – 14.30 Podróż dookoła świata (zajęcia dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat)
15.00 – 18.00 Tanecznym krokiem po świecie (zabawy muzyczne dla całych rodzin)

Wtorek, Środa, Czwartek
Strefa na Wakacje w godz. 10.00 - 16.00
10.30 – 12.00 Wakacyjne przedszkole (zajęcia adaptacyjne dla dzieci od 2 do 4 lat)
13.30 – 15.00 Podróż dookoła świata (zajęcia dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat)

18.08
16.00 „W podroży dookoła świata, czyli zakończenie „Strefy na Wakacje”.

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

14.07 godz. 10.00 Pokaz wystrzałowo – rakietowy: Pokazy eksperymentów fizyko-chemicznych - Uniwersytetu Rozwoju
16.07 godz. 19:00 INAUGURACJA CHTO Piotr Machalica Mój ulubiony Młynarski na dwie gitary, trąbkę i akordeonik.
10.07 godz. 10.00 Film dla dzieci – Shrek IV
18.07 godz. 10:00 Babroszki lecą w kosmos: Spektakl w ramach Kolorowych i bajkowych wakacji w ChCK

Kino Grajfka

16.07 godz. 16.00 „Akeelah i jej nauczyciel”
18.07 godz. 19.00 „Zakochani w Rzymie”
 

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

14.07 godz. 10.00 LATO W MIEŚCIE – wakacyjne warsztaty artystyczne
17.07 godz. 10.00 LATO W MIEŚCIE – wakacyjne warsztaty artystyczne
18.07 godz. 10.00 LATO W MIEŚCIE – wakacyjne warsztaty artystyczne
19.07 godz. 10.00 LATO W MIEŚCIE – wakacyjne warsztaty artystyczne
20.07 godz. 10.00 LATO W MIEŚCIE – wakacyjne warsztaty artystyczne


CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow zdjęć na Instagramie: https://www.instagram.com/miastochorzow/ i konta na Twitterze: https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na Youtubie: https://www.youtube.com/channel/UCMwkw5pUP85wxSQZr9ekGoQ

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć