Biuletyn informacyjny UM Chorzów nr 29/2017
2017-08-24

RADA MIASTA

KOMISJE

28.08 godz. 07.30 Komisja Rewizyjna

28.08 godz. 15.30 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej

28.08 godz. 16.30 Komisja Edukacji

29.08 godz. 16.00 Komisja Kultury i Sportu

 

DYŻUR RADNEGO

31.08 (czwartek) w godz. 13.00 – 16.00, pok. 201 dyżur będzie pełnić radny Grzegorz Krzak

AKTUALNOŚCI

Czy gen. Jerzy Ziętek ma zostać w Chorzowie? – ankieta

Uchwalone przez obecny Sejm zmiany w prawie przewidują usunięcie z przestrzeni publicznej nazwisk osób związanych z komunizmem. Na zakazanej liście znalazł się między innymi twórca Parku Śląskiego, gen. Jerzy Ziętek. Oznacza to, że 1 września Wojewoda będzie mógł podjąć decyzję o zmianie nazwy promenady Jerzego Ziętka w Parku Śląskim oraz o usunięciu jego popiersia z budynku dyrekcji parku. 

Zachecamy do oddania głosu w ankiecie pod adresem https://wspoldecydujemy.pl/um-chorzow/ankieta/czy-gen-jerzy-zietek-ma-zostac-w-chorzowie/wypelnij

Ankieta dla użytkowników Facebooka: https://www.facebook.com/events/1449720148454354/permalink/1449728201786882/?action_history=null

Pożar fosforu w Chorzowie Starym: nie ma zagrożenia - dopuszczalne stężenia gazów pożarowych nie zostały przekroczone

19 sierpnia po godzinie 23:00 na terenie zakładu Italmatch przy ul. Narutowicza w Chorzowie doszło do rozszczelnienia beczki z fosforem i pożaru substancji. Na miejsce wysłano 13 zastępów straży pożarnej i jednostkę ratownictwa chemicznego. - Pluton ratownictwa chemicznego mierzył gazy pożarowe - dopuszczalne stężenia nie zostały przekroczone - wyjaśnia Arkadiusz Labocha z chorzowskiej straży pożarnej. Pożar ugaszono ok. godziny 23:45.

Komunikat Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego: Na podstawie informacji uzyskanej z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, nie ma zagrożenia skażenia środowiska na obszarze Chorzowa i okolicznych miejscowości.

Rusza II etap remontu ul. Katowickiej - 18.08

18.08 (piątek) w godzinach porannych zostanie rozpoczęty II etap robót związanych z remontem jezdni ul. Katowickiej. Wyłączone z ruchu zostaną dwa pasy jezdni w kierunku Katowic od skrzyżowania z ul. Dąbrowskiego do skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego. Ruch pojazdów będzie się odbywał dwukierunkowo pozostałymi pasami ruchu.

W związku z powyższym zostaną wprowadzone następujące zmiany w organizacji ruchu:

1. Nie będzie możliwości skrętu w lewo z ul. Katowickiej w ul. Dąbrowskiego – objazd będzie prowadzony ulicami: zjazd z estakady – Meitzena – Moniuszki – Kościuszki – Powstańców – Sobieskiego – do ul. Dąbrowskiego.

2. Nie będzie możliwości skrętu w prawo z ulicy Katowickiej w ul. Chopina, ul. Krasickiego i do stacji paliw – objazd prowadzony będzie ulicami: Dąbrowskiego – Sobieskiego – Krasickiego – Krzywa – Chopina. Możliwy będzie wyjazd z ul. Chopina do ul. Katowickiej.

3. Nie będzie możliwości skrętu w lewo z ul. Katowickiej w ul. Parkową – objazd prowadzony będzie poprzez skręt w prawo w ul. Wojska Polskiego, zawrócenie na rondzie Wojska Polskiego – Gałeczki – Górnicza i przejazd na wprost z ul. Wojska Polskiego w ul. Parkową.

4. Nie będzie możliwości skrętu w lewo z ul. Katowickiej w ul. Wojska Polskiego – objazd prowadzony będzie poprzez skręt w prawo w ul. Parkową, zawrócenie na rondzie przy CH AKS – al. Harcerskiej i przejazd na wprost z ul. Parkowej w ul. Wojska Polskiego.

Wprowadzone zostaną również zmiany w funkcjonowaniu linii autobusowych. Więcej informacji na stronie KZK GOP. Zakończenie tego etapu robót planuje się na koniec przyszłego tygodnia.  Zakończenie całości prac na ul. Katowickiej planowane jest na 15 września. Prosimy o zachowanie szczególnej uwagi w rejonie miejsca prowadzonych robót oraz na trasie wyznaczonego objazdu.

Boisko na Irysie jak nowe

Końca dobiegła realizacja jednego z zadań wytypowanych przez mieszkańców Chorzowa w ramach 4. Budżetu Obywatelskiego. Mowa o wykonaniu nawierzchni tartanowej i naprawie ogrodzenia na boisku przy ul. Ks. Opolskiego. Chorzowianie przyznali tej inwestycji aż 1542 punkty. Projekt został opracowany po szeregu konsultacji z mieszkańcami. W przetargu na realizację zadania, który odbył się w połowie czerwca, wygrała firma Greta Sport z Dąbrowy Górniczej. Umowa z firmą została podpisana 6 lipca, zaraz po podpisaniu umowy nastąpiło przekazanie placu budowy. Oficjalne otwarcie zmodernizowanego boiska, połączone  turniejem piłkarskim, odbyło się 18 sierpnia.


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Budżet Obywatelski - spotkania w dzielnicach - od 21.08

Ruszają prace nad kolejną edycją Budżetu Obywatelskiego Chorzowa. Do współpracy ponownie zapraszamy mieszkańców. Chcemy wspólnie wypracować formułę tegorocznej edycji, tak aby spełniała ich oczekiwania. Za nami pierwsze spotkanie z mieszkańcami, podczas którego wspólnie pracowalismy nad nowym regulaminem. W drugiej połowie sierpnia w dzielnicach odbędą się spotkania informacyjne połączone z warsztatami z mapowania. Będzie to okazja to podzielenia się pomysłami na inwestycje oraz do zapoznania się z zasadami składania wniosków i głosowania. Wszytskie spotkania rozpoczną się o godz. 17.30:

21.08 Chorzowskie Centrum Kultury
22.08 Starochorzowski Dom Kultury
28.08 III Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego
29.08 Biblioteka Miejska przy ul. Ryszki
30.08 Centrum Inicjatyw Społecznych

Harmonogram V Budżetu Obywatelskiego Chorzowa

1-15.09 - składanie wniosków

16-27.10 - głosowanie

Koncert The Animals w Chorzowie – 26.08

26 sierpnia o godzinie 19.00 w Chorzowskim Centrum Kultury przy ulicy Sienkiewicza 3 odbędzie się koncert legendarnego zespołu The Animals. Twórcy klasycznego przeboju 'House of the Rising Sun' zagrają swoje największe przeboje. Bilety można nabyć w CHCKu oraz online. Bilet VIP obejmuje after party w Restauracja Czerwona. Podczas after party zespół kameralnie zagra jeszcze kilka utworów, cena zawiera również poczęstunek w restauracji.

 

Sąsiedzki Festiwal Filmowy „Viva la Cwajka” i akcja „Nie zgub mnie” - do 31.08

Letni wieczór, leżaki, duży ekran i … dobry, lekki francuski film. To na finał. Wcześniej bajki, gry, zabawy, w którym najmłodszym uczestnikom towarzyszyć będzie Sznupek, czyli maskotka śląskiej policji. Każde dziecko otrzyma specjalną opaskę, która ma pomóc w sytuacji, gdy maluch się zgubi. To wszystko na chorzowskiej „Cwajce”,  gdzie 3 sierpnia ruszy Sąsiedzki Festiwal Filmowy i akcja „Nie zgub mnie”. W pięć sierpniowych czwartków w Chorzowie II będzie można poczuć się jak we Francji. W ramach Sąsiedzkiego Festiwalu Filmowego „Viva la Cwajka” będzie można bezpłatnie zobaczyć dobre, francuskie kino. - Wybierając repertuar staraliśmy się zaproponować takie propozycje, które będą idealne na długie, letnie wieczory - mówi Tomasz Ignalski, dyrektor Chorzowskiego Centrum Kultury. - Wszystko po to, by zaproponować mieszkańcom rozrywkę na dobrym poziomie, by pokazać, że rodzinne, wspólne spędzanie czasu może być ciekawe dla wszystkich, bez względu na wiek. Dlatego każda projekcja poprzedzona będzie licznymi atrakcjami skierowanymi głównie do najmłodszych Chorzowian. - Integracja pokoleń musi zakładać organizację takich wydarzeń, w których będą chcieć wziąć zarówno seniorzy, jak i młodzież czy dzieci - tłumaczy Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta Chorzowa ds. aktywizacji społecznej. - To także idealna okazja, by w innym otoczeniu promować dobre postawy, na przykład te związane z bezpieczeństwem. I w związku z tym z inicjatywy Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie pierwszego dnia festiwalu wystartuje akcja „Nie zgub mnie”. - Celem jej jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na problem zagubień dzieci - mówi podinspektor Robert Łuszcz, komendant Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie. - Najczęściej dzieci gubią się w czasie zakupów w super marketach czy w czasie dużych wydarzeń i imprez masowych. W czasie akcji, której pierwszy etap rozpoczynamy w czasie Sąsiedzkiego Festiwalu Filmowego, będziemy starali się mówić o tym, jak takim sytuacjom zapobiec, a każde dziecko otrzyma specjalną opaskę, na której opiekunowie będą mogli zapisać swój numer telefonu. To w wielu przypadkach może oszczędzić wielu godzin niepokoju. Podobną akcję organizowaliśmy w Katowicach i spotkała się z ciepłym przyjęciem.  Festiwal rozpocznie się 3 sierpnia o godz. 18. 00 na Placu Mickiewicza w Chorzowie, pokaz filmu zaplanowano na godz. 21. 00. Podobnie będzie w kolejnych terminach. Wstęp bezpłatny, zapraszamy!

 
Harmonogram filmowy:

 24 sierpnia, boisko SP 17 "Za jakie grzechy, dobry Boże?"

 31 sierpnia, plac Mickiewicza  "Jeszcze dalej niż Północ"

 Organizatorami akcji są: Urząd Miasta Chorzów, Chorzowskie Centrum Kultury, Centrum Integracji Międzypokoleniowej i Komenda Miejska Policji w Chorzowie. Działania wspierane są przez Stowarzyszenie Dom Aniołów Stróżów i Chorzowską Spółdzielnie Mieszkaniową.

 

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

24.08 godz. 17:00 Henry No Hurry! – Koncert w ramach One Man Act Festiwal (Gryfno Cafe)
28.08 godz. 10.00 Finisaż wystawy BALTICARIUM - warsztaty dla dzieci

Kino Grajfka

25.08 godz. 20.00 „Casanova po przejściach”
27.08 godz. 16.00 „Paddington”

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

27.08 godz. 17.00 Koncert na pożegnanie lata – Muzyczne inspiracje w ogrodzie SDK
29.08 godz. 10.00 Wakacyjne zabawy plenerowe
30.08 godz. 10.00 Warsztaty plastyczne w ogrodzie SDK

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. Stefana Batorego 6

26.08 od 11:00 46 Hajduckie DożynkiCHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow zdjęć na Instagramie: https://www.instagram.com/miastochorzow/ i konta na Twitterze: https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na Youtubie: https://www.youtube.com/channel/UCMwkw5pUP85wxSQZr9ekGoQ

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć