5. Budżet Obywatelski Chorzowa – znamy zwycięskie projekty
2017-10-30

Street workout park, rowerowy plac zabaw, nowe oblicze schronu w Maciejkowicach, a także centrum młodzieżowego filmu amatorskiego i wykłady dla młodych rodziców – to tylko część inwestycyjnych i społecznych projektów, które w tym roku wygrały w ramach Budżetu Obywatelskiego. Pełną listę zwycięskich projektów znaleźć można na stronie https://bo.chorzow.eu/wyniki-glosowania-2017-2018.html

Mieszkańcy Chorzowa oddali w sumie 4840 głosów, przyznając różnym projektom aż 41 142 punkty. Wyniki głosowania potwierdzają, że mieszkańcy mieli swoich faworytów – najwięcej głosujących (6608 osób) postanowiło przyznać konkretnym inwestycjom maksymalną ilość 5 punktów. W głosowaniu wzięło udział więcej kobiet. Oddały one aż 2655 głosów, mężczyźni zaś - 2185.

Tegoroczna edycja znacząco różniła się od poprzednich. Pierwszą ważną zmianą było ustanowienie osobnych puli środków na projekty inwestycyjne oraz społeczne. Jest to nowość w budżetach obywatelskich, którą jako pierwszy na Śląsku testuje Urząd Miasta w Chorzowie. 30 tysięcy złotych w każdym z 8 okręgów przeznaczonych zostanie na działania miękkie, takie jak organizacja imprez, warsztatów, szkoleń itp. Zaś na inwestycje (remonty, budowy, przebudowy) – 300 tys. zł. Drugą znaczącą zmiana było to, że zarówno składanie wniosków, jak i głosowanie odbywały się jedynie drogą elektroniczną, za pośrednictwem strony internetowej www.bo.chorzow.eu. Głosowanie elektroniczne ogranicza do minimum ryzyko oszustw i fałszowania głosów, dzięki np. weryfikacji SMS. Osoby starsze, lub te które nie posiadają telefonów komórkowych czy komputerów mogły skorzystać ze specjalnych punktów do głosowania, które znalazły się w Urzędzie Miasta oraz wszystkich filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chorzowie.  Nowością była także wspominana wcześniej weryfikacja głosów za pomocą specjalnych kodów SMS. Warto dodać, ze na jeden numer telefonu komórkowego można było otrzymać maksymalnie 5 wiadomości SMS z kodem autoryzacyjnym, co oznacza że 5 osób mogło zagłosować podając ten sam numer.

Pena lista zwycięskich projektów:

Inwestycyjne:

Centrum - Rewitalizacja skweru u zbiegu ulic Truchana, Sienkiewicza, Teatralnej – 904 punkty
Klimzowiec - Budowa placu do ćwiczeń (akrobatyka, parkour, street workout)
Batory I - Budowa pumptracku - rowerowego placu zabaw – 734 punkty
Batory II - Budowa placu zabaw, ławek oraz wybiegu dla psów przy ulicy Hutniczej – 968 punktów
Chorzów II - Budowa chodnika i ścieżki rowerowej łączących wejście na "Skałkę" i "Amelung" – 2153 punkty
Cwajka - Budowa ścieżki pieszo-rowerowej od ul. Janasa do ul. Karola Miarki – 2812 punkty
Chorzów Stary - Stworzenie placu zabaw „Magiczna Podróż” ze strefami tematycznymi – 1143 punkty
Maciejkowice - Rewitalizacja schronu w Maciejkowicach (wniosek wygrał poza głosowaniem – jedyny w okręgu)

Społeczne:

Centrum - Historia Ruchu Chorzów - tablice informacyjne oraz strona z wirtualnym spacerem – 4307 punktów