Planetarium Śląskie przejdzie metamorfozę
2018-01-04

Symulator lotu w kosmos, pokoje klimatyczne, wieża widokowa, a na deser - możliwość wygenerowania wybranej przez siebie pogody w specjalnej kolumnie.  W czerwcu tego roku rozpocznie się rozbudowa i modernizacja chorzowskiego Planetarium. Docelowo obiekt zostanie przekształcony w nowoczesny park nauki. Zarząd Województwa Śląskiego zadecydował o przeznaczeniu na ten cel ponad 92 milionów złotych pochodzących ze środków Unii Europejskiej. Pierwsze prace powinny rozpocząć się w czerwcu 2018 r. – zaraz po zakończeniu roku szkolnego Całkowity koszt inwestycji to prawie 99 mln zł.

Planetarium Śląskie wzbogaci się o nowy budynek o powierzchni ponad 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Znajdą się w nim między innymi sale wykładowe, pracownie, a także interaktywna ekspozycja edukacyjna prezentująca w zupełnie nowatorski sposób trzy dziedziny nauki: sejsmologię, meteorologię oraz astronomię. Obok Planetarium zostanie wybudowana wieża widokowa, dzięki której będzie można podziwiać panoramę Chorzowa, Katowic i Siemianowic Śląskich. Zmodernizowane zostanie także obserwatorium astronomiczne wyposażone w największą w Polsce lunetę o średnicy 30 cm. Plan przebudowy obejmuje również kopułę i główną salę Planetarium. Mający ponad 60 lat główny projektor trafi na specjalną ekspozycję i zostanie zastąpiony przez jeden z najnowocześniejszych na świecie systemów analogowo – cyfrowych.

Planetarium Śląskie działa od 1955 roku i jest największą oraz najstarszą tego rodzaju instytucją w Polsce. Co roku odwiedza je ponad 160 tysięcy osób. Po modernizacji i rozbudowie planowane jest zwiększenie tej liczby do 240 tysięcy. Zakończenie modernizacji i rozbudowy zaplanowano na koniec 2020 roku.


Planetarium – Śląski Park Nauki: najważniejsze fakty


• Planetarium zostanie powiększone o 2500 metrów kwadratowych. W nowym budynku znajdzie się miejsce dla ekspozycji stałej składającej się z  około 30 stanowisk dydaktycznych, sal wykładowych oraz pracowni. Obok budynku powstanie wieża widokowa. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku będzie zlokalizowana stała ekspozycja zewnętrzna „Eppur si muove” prezentująca różne aspekty ruchu obrotowego.

• Konkurs na projekt Planetarium – Śląskiego Parku Nauki wygrała firma architektoniczna Consultor Sp. z o.o. z Poznania.

• Budowa rozpocznie się w 2018 roku. Jej zakończenie planowane jest na koniec 2020 roku.

• W zabytkowym budynku Planetarium zostanie zmodernizowana główna sala projekcyjna, wymienione zostaną fotele, ekran, system dźwiękowy oraz projekcyjny. Projektor Zeissa, który był wykorzystywany przez ostatnie 62 lata zostanie wyeksponowany w nowym budynku. Jego miejsce zajmie hybrydowy system projekcji. Gwiazdy będą prezentowane za pomocą analogowego projektora, natomiast dzięki systemowi cyfrowych rzutników pracujących w rozdzielczości 8K będzie można wyświetlać dowolne ruchome obrazy na sferycznym ekranie. Zmieniony zostanie także profil podłogi na amfiteatralny, by salę można było wykorzystywać także do konferencji, sympozjów oraz koncertów.

• Ekspozycja stała znajdująca się w nowym budynku będzie poświęcona trzem dziedzinom nauki: sejsmologii, meteorologii oraz astronomii. Osoby odwiedzające Planetarium będą zwiedzały ekspozycje w niewielkich grupach wzdłuż logicznie skonstruowanych ścieżek tematycznych w towarzystwie opiekuna – przewodnika. Eksponaty interaktywne będą innowacyjne i niespotykane w innych parkach nauki. Będą to m.in.:

Stanowisko z przekrojem Ziemi – dolna połówka przeciętej poziomo kuli o średnicy niemal 2 metrów. Powierzchnia przekroju to jednocześnie ekran dla multimedialnego projektora pokazującego ruchomy i interaktywny obraz wnętrza naszej planety.

Platforma z makietą miasta – model miasta z budynkami o różnej wielkości prezentujący skutki trzęsienia ziemi o różnych częstotliwościach. Podczas prezentacji budynki ulegają zniszczeniu. Następnie są błyskawicznie składane w całość przez ramię specjalnego robota.

Pokoje klimatyczne – pomieszczenia z różną temperaturą i wilgotnością prezentująca w jaki sposób poziom wilgotności w klimacie gorącym i zimnym wpływa na odczuwanie temperatury.

Kolumna pogodowa – kilkumetrowa kolumna ze szkła lub poliwęglanu, w której w ciągu kilkudziesięciu sekund można wytworzyć mgłę, tornado, chmurę oraz opad deszczu lub śniegu.

Lot w kosmos – pomieszczenie będące symulatorem lotu kosmicznego wyposażone w ruchome fotele, z których każdy może wykonywać ruchy we wszystkich stopniach swobody. Każdy z widzów zostanie wyposażony we własne okulary VR.

 

 

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć