Chorzowscy ludzie sportu nagrodzeni
2018-01-29

27 stycznia w Miejskim Domu Kultury Batory odbył się doroczny Bal Sportowca. Podczas imprezy zostały wręczone Nagrody Prezydenta Miasta w dziedzinie sportu za 2017 rok. Przypomnijmy, że wyróżnienia dla ludzi sportu zostały w tym roku przyznane po raz dwudziesty pierwszy.

Nagrody Prezydenta otrzymali:  

w kategorii za wybitne osiągnięcia sportowe:

Julia Kraj i Wojciech Dackiewicz: reprezentanci DOSiR Sokolnia mogą zaliczyć 2017 r. do bardzo udanych. Julia Kraj i Wojciech Dackiewicz tworzą zespół kategorii senior w konkurencji dwójka mieszana. Akrobaci z Chorzowa mieli okazję wystąpić - jako jedyna dwójka mieszana z Polski - w The World Games we Wrocławiu. Jak podkreśliła prezes Sokolni, Bogusława Śrutwa, igrzyska sportów nieolimpijskich to najważniejsza impreza dla akrobatów. Już sam udział Julii i Wojciecha w tych zawodach był ogromną nobilitacją. Rywalizując ze światową elitą, chorzowianie zajęli szóstą pozycję. Dużym sukcesem pary z naszego miasta było zdobycie złotego medalu w kategorii senior na Międzynarodowym Turnieju odbywającym się podczas Pucharu Świata w Lizbonie. Julia i Wojciech wyróżniali się również na innych zawodach. Zajęli drugie miejsce w Międzynarodowym Turnieju w Akrobatyce, Skokach na Ścieżce i Trampolinie "Pod Wawelem". Natomiast podczas mistrzostw Polski seniorów w akrobatyce sportowej, które odbywały się w Warszawie, wywalczyli brązowe medale.

Drużyna Clearex Chorzów: futsalowcy Cleareksu przed laty seryjnie sięgali po mistrzostwo Polski. W 2017 r. nawiązali do tamtych sukcesów, fundując swoim kibicom niezapomniane emocje. Zespół prowadzony przez Mirosława Miozgę zdobył Puchar Polski, pokonując w dramatycznym dwumeczu Rekord Bielsko-Biała. Po przegranej 2:3 na wyjeździe chorzowianie zwyciężyli w rewanżu rozegranym w hali MORiS 1:0, po bramce Tomasza Golly'ego. To drugi w historii triumf Cleareksu w Pucharze Polski (po sukcesie z 2004 r.). W futsalowej Ekstraklasie chorzowianie najpierw zakwalifikowali się do grupy mistrzowskiej, a następnie walczyli o miejsce na najniższym stopniu podium. Do brązu zabrakło im trzech punktów, ale czwarte miejsce to i tak najlepszy wynik od wielu lat. Oprócz sukcesów zespołu warto także odnotować świetną postawę piłkarzy Cleareksu powoływanych do reprezentacji Polski. Mikołaj Zastawnik, Robert Gładczak, Maciej Mizgajski i Tomasz Lutecki wywalczyli awans do finałów mistrzostw Europy, które odbędą się na przełomie stycznia i lutego 2018 r. w Słowenii.

Maciej Polok: po raz czwarty z rzędu zawodnik i trener TS AKS Chorzów znalazł się na liście laureatów. W 2014 roku otrzymał statuetkę w kategorii za wybitne osiągnięcia w pracy szkoleniowej, a w kolejnych latach był honorowany za wybitne osiągnięcia sportowe. Po brązowej i srebrnej statuetce przyszła więc pora na złoto. Maciej Polok w pełni na to zasłużył, regularnie bowiem potwierdza wielką klasę. W 2017 r. powiększył bogatą kolekcję trofeów o kolejne medale. Największym sukcesem było zdobycie mistrzostwa świata w ju-jitsu (w kategorii Ne-Waza do 69 kg) podczas zawodów w kolumbijskiej Bogocie. Warto podkreślić, że to już czwarty z rzędu tytuł zawodnika TS AKS na światowym czempionacie. Polok stanął na podium także podczas The World Games, czyli igrzysk sportów nieolimpijskich we Wrocławiu. Sięgnął w nich po srebro, po bardzo zaciętym finałowym pojedynku z rywalem z Francji. Wcześniej również zdobył srebrny medal - na mistrzostwach Europy w ju-jitsu w Banja Luce (Bośnia i Hercegowina). Przed nim kolejne wyzwania, m.in. mistrzostwa Europy 2018, które odbędą się w Gliwicach.


w kategorii za wybitne osiągnięcia w pracy trenerskiej:

Renata Firak: DOSiR Sokolnia od lat zaliczana jest do najlepszych klubów akrobatyki sportowej w kraju. Z większości imprez zawodnicy przywożą mnóstwo medali. Nie inaczej było w 2017 r. - chorzowianie zajmowali medalowe miejsca blisko 100 razy. Duży wkład w te sukcesy ma Renata Firak, trener i wykładowca Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, która od lat związana jest z Sokolnią. W 2017 r. jako jedyny trener akrobatyki sportowej brała udział w zawodach The World Games we Wrocławiu. Prowadzona przez nią dwójka mieszana w kategorii senior - Julia Kraj i Wojciech Dackiewicz - zajęła szóste miejsce. Jej podopieczni startowali także w mistrzostwach Europy oraz w zawodach Pucharu Świata w Belgii i Portugalii. Pracę pani Renaty docenił Zarząd Polskiego Związku Gimnastycznego. W listopadzie 2017 r. została wybrana trenerem kadry narodowej w akrobatyce sportowej. Dla Renaty Firak to drugie wyróżnienie w kategorii za wybitne osiągnięcia w pracy szkoleniowej. Statuetkę brązową otrzymała w 2012 r.


w kategorii za wybitnie osiągnięcia w zakresie rozwoju sportu i  rekreacji w mieście:

Irena Wolna: Z futsalowym klubem Clearex Chorzów Irena Wolna związała się we wrześniu 2002 r. Początkowo pracowała na stanowisku dyrektora ds. organizacyjno-administracyjnych. W 2013 r. zastąpiła w roli prezesa zarządu klubu Zdzisława Wolnego (jej mąż to założyciel Cleareksu, który był także menedżerem zespołu, a obecnie jest honorowym prezesem klubu). Pełniła tę funkcję do grudnia 2017 r., przekazując następnie stery Andrzejowi Leszczyńskiemu. Pani Irena dała się poznać jako osoba bezkonfliktowa, opanowana a jednocześnie stanowcza, z pełnym przekonaniem i zaangażowaniem dążąca do wyznaczonego celu. W okresie swojej działalności w klubie organizowała szereg imprez sportowych. Wymieńmy te najważniejsze: dwa turnieje UEFA Futsal Cup (futsalowy odpowiednik Ligi Mistrzów), turniej finałowy Młodzieżowych Mistrzostw Polski, mecze finałowe w ramach rozgrywek o Puchar Polski, a także spotkanie w ramach obchodów XX-lecia klubu. Jubilat Clearex zmierzył się w 2016 r. z Ruchem Chorzów i zwyciężył 12:8.


Seweryn Siemianowski: W chorzowskim sporcie działa od wielu lat. Seweryn Siemianowski to wychowanek Ruchu Chorzów, w barwach którego - w latach 1994-99 - rozegrał 51 meczów w piłkarskiej Ekstraklasie. Jest absolwentem AWF Katowice. Po zakończeniu kariery zawodniczej rozpoczął pracę jako nauczyciel i trener w Zespole Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie. Jednocześnie związał się z Uczniowskim Klubem Sportowym Ruch Chorzów. Prowadząc szkolenie młodzieży, podwyższał kompetencje trenerskie, czego efektem jest uzyskanie stopnia trenera UEFA. Jest zaangażowany w organizację i prowadzenie zajęć dydaktycznych młodych adeptów piłki nożnej. Wychował wielu profesjonalnych zawodników. Wspiera swoich podopiecznych na poszczególnych etapach edukacji szkolnej, mobilizuje do pracy i podejmowania nowych wyzwań. W 2016 roku został dyrektorem UKS Ruch Chorzów. Jako trener, pedagog, wychowawca i dyrektor organizuje i prowadzi: zajęcia trenerskie, imprezy sportowe, wyjazdy zagraniczne oraz konferencje, kursy i wyjazdy szkoleniowe dla kadry trenerskiej.

Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu kolejnych sukcesów!   

 

 MG 7254  MG 7256  MG 7350  MG 7353  MG 7363  MG 7408  MG 7423

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć