Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 836
2012-09-21

RADA MIASTA

TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
06.09 - 13.09.2012

25.09 / wtorek /
godz. 7.30 Komisja Rewizyjna
godz. 14.30 Komisja Zdrowia

DYŻURY RADNYCH
27.09. (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
Stefan Sierotnik / Wspólny Chorzów/


WYDARZENIA

Znamy śląskich Lodołamaczy
18 września w Chorzowskim Centrum Kultury odbyła się gala konkursu Lodołamacze 2012. Podczas uroczystości nagrodzono osoby, firmy i instytucje, które chętnie zatrudniają osoby niepełnosprawne oraz stwarzając osobom z niepełnosprawnością równe szanse na podjęcie pracy. Laureatami tegorocznej edycji regionalnej zostali w kategoriach:
- Zatrudnienie Chronione: ANRO Firma poligraficzno-handlowa z Zawiercia
- Otwarty Rynek Pracy: Instytut Edukacji i Rozwoju ALFA PRIM z Katowic
- Pracodawca Nie przedsiębiorca: URZĄD MIASTA w Siemianowicach Śląskich
- Super Lodołamacz: Firma ELSTAN z Siemianowic Śląskich
- Lodołamacz Specjalny: MAREK SKORS starszy inspektor pracy Okręgowej Inspekcji Pracy w Katowicach
Konkurs jest podzielony na dwa etapy: regionalny - wyłaniający laureatów w poszczególnych rejonach kraju oraz centralny, w którym finaliści zmierzą się w walce o laur LODOŁAMACZA 2012. Ogłoszenie wyników ogólnokrajowych nastąpi 27 września podczas Wielkiej Gali LODOŁAMACZY, która odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie.

Zapraszamy na nową stronę Urzędu Miasta
Zapraszamy na nową stronę internetową Urzędu Miasta Chorzów: www.chorzow.eu
Nowa szata graficzna, prognoza pogoda i rozbudowa multimediów to najbardziej widoczne zmiany.
W przyszłości zostaną także podłączone kamery , które
pozwolą na oglądanie ze strony internetowej tego, co dzieje się m.in. na estakadzie czy ulicy Wolności.
Docelowo witryna będzie tłumaczona na języki obce. Z myślą o osobach niedowidzących uruchomione zostanie narzędzie do automatycznego czytania.
Odświeżony zostanie także BIP / Biuletyn Informacji Publicznej/.

Sposób na stare książki
Jeśli masz niepotrzebne książki, czasopisma,
audiobooki bądź wydawnictwa pisane brajlem i nie wiesz co z nimi zrobić, jest na to sposób. Przekaż je innym! Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Chorzów zainicjował zbiórkę książek, czasopism, audiobooków i wydawnictw pisanych brajlem. Akcja związana jest z promocją czytelnictwa, a podsumuje ją druga edycja imprezy "Wolność Czytania".
Osoby chętne do przekazania książek i innych wydawnictw mogą do 25 września deponować je w chorzowskich placówkach kultury. Czekają:

* Urząd Miasta, ul. Rynek 1
* Miejski Dom Kultury „Batory”, ul. St. Batorego 6
* Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
* Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59
* Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Lompy 13
* Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Sobieskiego 8 (oraz wszystkie filie)
* Muzeum w Chorzowie, ul. Powstańców 25

Zebrane w czasie zbiórki książki odżyją 27 września podczas imprezy "Wolność Czytania", która trwać będzie na chorzowskiej ul. Wolności i w wielu innych miejscach na terenie miasta.
W programie: giełda książki, inscenizacje i spektakle teatralne, zajęcia animacyjne związane z książką, projekcje ekranizacji utworów literackich, spotkania autorskie.

Srebrne medale dla Chorążych Sztandaru
14 września w małej Sali posiedzeń Rady Miasta Chorzów odbyła się uroczystość wręczenia srebrnego medalu św. Floriana Chorążym Sztandaru św. Floriana przy Sanktuarium św. Floriana w Chorzowie. Bolesław Młotek, Norbert Niedbała i Stanisław Szafraniec z rąk Prezydenta Miasta Chorzów Andrzeja Kotali i Przewodniczącego Rady Miasta Henryka Wieczorka otrzymali srebrne medale i podziękowania za wieloletnią posługę chorążych i propagowanie patrona miasta – św. Floriana podczas uroczystości miejskich i kościelnych na terenie Chorzowa i poza jego granicami.

Pożar w szpitalu i ewakuacja - ćwiczenia
19 września na terenie Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie odbyły się ćwiczenia polegające na ewakuacji pacjentów i pracowników szpitala. Głównym założeniem akcji było przygotowanie ludzi i służb do ewakuacji w przypadku pożaru. Plan ćwiczeń zakładał, że podczas prac remontowych na dachu jednego z budynków doszło do zaprószenia ognia. Zauważył to jeden z robotników pracujący przy renowacji dachu. Następnie został ogłoszony alarm przeciwpożarowy. Oceniając sytuację zostaje podjęta decyzja o przygotowaniu do ewakuacji pacjentów szpitala jak i pracowników. Akcje utrudnia fakt, że w budynku znajduje się Oddział Intensywnej Opieki Medycznej. Pacjenci znajdujący się na tym oddziale nie są w stanie samodzielnie opuścić budynku. Wyłączenie głównego zasilania elektrycznego skutkować będzie włączeniem zasilania awaryjnego, który zapewni podtrzymanie funkcji życiowych pacjentów. Głównym zadaniem personelu medycznego jest zorganizowanie pracy w taki sposób, by w jak najkrótszym czasie przemieścić pacjentów szpitala do wyjścia ewakuacyjnego. Akcją dowodził st.kpt. Arkadiusz Labocha z KM PSP w Chorzowie.

VI edycja „Chorzowskich Smaków”
Pokazem kulinarnym prawdziwego mistrza kuchni - Adama Gesslera, rozpoczął się drugi etap VI edycji konkursu "Chorzowskie Smaki". Konkurs „Chorzowskie Smaki” na stałe zagościł w kalendarzu chorzowskich imprez. Jego celem jest promocja zarówno chorzowskich gastronomów, jak i samego Chorzowa jako miejsca smacznej i urozmaiconej kuchni. W tegorocznej edycji Chorzowskich smaków, zgłoszone dania konkurować będą, podobnie jak w latach ubiegłych, w trzech kategoriach – przystawce w odsłonie na zimno lub na ciepło, daniu głównym oraz w nowej kategorii – „na słodko”. Przez cały wrzesień odwiedzający restauracje biorące udział w konkursie będą mogli spróbować konkursowych dań za 50% ceny, wziąć udział w głosowaniu internetowym www.chorzowskiesmaki.pl i wygrać nagrodę. Ogłoszenie wyników odbędzie się podczas uroczystej gali na początku października. Zachęcamy do czynnego udziału w konkursie.
Spróbuj konkursowych potraw za 50% ceny
17 - 23 września
Bar pod Estakada | ul. Rynek 11
Patria-Chopin | ul. Wolności 1
Restauracja Sztygarka | ul. Piotra Skargi 34
Pizzeria Al. Dente | ul. Hajducka 10/1
24 - 30 września
Wioska Rybacka | Promenada gen. J. Ziętka
Tokyo Sushi |ul. Sienkiewicza 16/7
Rebelia Pub & Restaurant | ul. Sobieskie

Zapraszamy "Na ptaki"
"Na ptaki!" - wieczór autorski fotografa przyrody Adriana Ślązoka odbędzie się 2 października 2012 r. o godz. 18.00 w Chorzowskim Centrum Kultury. W programie wystawa zdjęć (powiększenia 30 na 45 cm) i pokazy slajdów. Autor opowie o swojej pasji, czyli o fotografowaniu dzikich ptaków w ich naturalnym środowisku. Jak zapewnia autor nikt z uczestników nie wyjdzie ze spotkania z pustymi rękami! Wstęp jest wolny.
Adrian Ślązok fotografuje od 2001 roku. Pracuje jako fotograf prasowy, obecnie związany z Agencją Fotograficzną REPORTER. Od 2010 roku hobbystycznie zajmuje się fotografią przyrody. Głównym tematem swoich zainteresowań uczynił ptaki. Zdjęcia wykonuje podczas podróży w Polskę, których celem były dotychczas Ujście Warty, Dolina Baryczy i Puszcza Białowieska oraz w pobliżu śląskich akwenów takich jak Żabie Doły, Stawy Zatorskie, Zalew Goczałkowicki. Więcej o autorze na stronie www.chorzow.pl/foto.

Zapraszamy na wyjątkową wystawę
"Ballada o Chorzowie", pod taką nazwą zaprezentowana zostanie wystawa zdjęć Remigiusza Miklaszewskiego w chorzowskiej Sztygarce przy ul. Piotra Skargi 34a/d. Wystawa jest swojego rodzaju przewodnikiem, po którym oprowadza nas sympatyczny profesor zaopatrzony w melonik, laskę oraz towarzyszący mu jego piesek. Historia ta opowiedziana jest w formie 25 czarno-białych zdjęć, o wymiarach 30X45 cm oprawionych w czarne ramy. Prace prezentują Chorzów oczami autora. "Chcąc wydobyć jego piękną architekturę, z premedytacją odarłem go z koloru, odbiegając w ten sposób od standardów XXI w., pokazując Chorzów jako miejsce z historią, zabytkami i tradycjami" - zachęca Remigiusz Miklaszewski. Wernisaż wystawy odbędzie się 5 października o godz. 18.00. Prace oglądać można będzie do 19 października. Patronat nad wystawą objął Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Zapraszamy.

Chorzowski "Szkwał" skończył 45 lat
Chorzowskie stowarzyszenie żeglarskie "Szkwał" skończyło właśnie 45 lat. Powstało z przekształcenia dawnej Sekcji Żeglarskiej przy nieistniejącej już kopalni "Barbara-Chorzów". Stowarzyszenie propagowało najpierw żeglarstwo wśród braci górniczej, później także wśród innych mieszkańców Chorzowa i okolic. Wszystko zaczęło się od zorganizowania przez pasjonatów żeglarstwa obozu szkoleniowego nad jeziorem Turawskim. Obóz zorganizowano pod auspicjami organizacji młodzieżowej ZMS działającej przy kopalni. Czasy były to dziwne, ale pieniędzy na czynny wypoczynek dla pracowników kopalni nie szczędzono. Zapaleńcy zdobywali stopnie żeglarskie, budowali pierwsze żaglówki (BM-ki) oraz jachty turystyczne Rambler. Przy dużej pomocy dyrekcji kopalni klub budował ośrodek sportów wodnych nad zalewem Goczałkowickim i utrzymywał jachty na Mazurach. Wiele pracy społecznej włożyli żeglarze w budowę, a potem utrzymanie stanicy w Wiśle Wielkiej nad brzegiem Goczałkowic. Tam z żeglarstwem po raz pierwszy miało kontakt wiele dziewcząt i chłopców biorących udział w obozach młodzieżowych. W ramach wakacyjnych obozów na Mazurach szkolili się także przyszli adepci żeglarstwa, pływając na Ramblerach, DZ-ecie, a później także na nowszych jachtach klasy El Bimbo i Nasch. Po likwidacji KWK "Barbara-Chorzów" postanowiono zawiązać Stowarzyszenie i uratować sprzęt oraz umożliwić dalsze uprawianie żeglarstwa członkom klubu już bez patronatu kopalni. Dzisiaj Stowarzyszenie skupia miłośników żeglarstwa w różnym wieku. Umożliwia swoim członkom aktywny wypoczynek nad wodą, oraz pomaga realizować inne pasje związane z żeglarstwem. Stowarzyszenie Żeglarskie "Szkwał" posiada ośrodek żeglarski nad zalewem Pławniowickim koło Gliwic, oraz stanicę wodną w Rydzewie na Mazurach. Prowadzi szkolenia na stopnie żeglarskie i organizuje obozy pod żaglami dla młodzieży na Mazurach oraz dla zainteresowanych rejsy z Chorwacji, Grecji i Włoch.
Jubileusz 45 lecia był okazją do wspomnień, podsumowań oraz omówienie planów na kolejne 45 lat. W klubie odbył się żeglarski chrzest najmłodszych stażem żeglarzy. Nowicjusze przeszli test wytrzymałości, by po nim stanąć przed obliczem Neptuna. Oddanie pokłonu władcy mórz i pocałunek w jego kolano były kluczem do wejścia w szeregi wielkiej żeglarskiej rodziny.

Zbiórka elektrośmieci
14 września rozpoczęła się zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na terenie miasta Chorzów. Do 14 grudnia, w każdy piątek, w godz. 16.30 -19.30 elektrośmieci zbierane będą w wyznaczonych punktach miasta. Dla każdego, kto odda przynajmniej jedną sztukę wielkogabarytowego i drobnego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (np. pralkę, lodówkę, zmywarkę, kuchenkę, telewizor, monitor lub komputer i inne) przewidziano ekologiczne gadżety i upominki. Organizatorami akcji są: Miasto Chorzów i firma Biosystem S.A. z siedzibą w Krakowie.
Szczegóły na stronie www.chorzow.eu


WYDARZENIA KULTURALNE

Chorzowskie Centrum Kultury
20.09 godz. 20.00 Spektakl WIĘZI RODZINNE z udziałem Małgorzaty Pieńkowskiej i Małgorzaty Niemirskiej
21.09 godz. 18.00 Twoja Podróż w Centrum Uwagi BUŁGARIA – UKRAINA
22.09 godz. 15.30 Babroszki lecą w kosmos Teatr Trip
22.09 godz. 18.00 KONCERT ORKIESTRY WOJSKOWEJ
23.09 godz. 16.00 Inauguracja sezonu kulturalnego CHC dla dzieci ŚPIĄCA KRÓLEWNA Teatr Dzieci Zagłębia z Będzina
25.09 godz. 16.00 Spektakl GDZIE JEST MÓJ HOMEL? Czyli przypowieści i songi Lejzorka Rojtszwańca
26.09 godz. 19.00 INNE GRANIE W CHCK
27.09 godz. 19.00 Festiwal muzyki improwizowanej
28.09 godz. 19.00 Współczesna scena tańca, film taneczny: TACTUM

Starochorzowski Dom Kultury ul. Siemianowicka 59
28.09 godz.18.00 Starochorzowski Klub Podróżnika

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S.Batorego 6
21.09 godz. 19.00 IRENEUSZ KROSNY czyli TEATR JEDNEGO MIMA
23.09 godz. 15.30 Od cyji do gitary elektrycznej czyli od folkloru do bluesa
25.09 godz. 10.00 Klub Rozmaitości Kulturalnych PEGAZ
26.09 godz. 9.00 Sesja Naukowa pt. WOBEC BRAKU UTRATY I UBYWANIA
26.09 godz. 19.00 Koncert KLEZMERSKIEJ ORKIESTRY TEATRU SEJENIEŃSKIEGO

Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Sobieskiego 8

Filia nr 18, ul. Gwarecka 4
21.09 godz. 16.00 FILEMON KONTGRA REKSIO zajęcia edukacyjne dla najmłodszych

Miejska Galeria Sztuki „MM”, ul. Sienkiewicza 3
3-24.09 wystawa "Marian Knobloch malarstwo - 40 lecie pracy twórczej". Wstęp wolny

Muzeum, ul. Powstańców 25
wystawy czasowe:
PIENIĄDZ ZASTĘPCZY NA GÓRNYM ŚLĄSKU
TAK WIDZIMY HISTORIĘ CHORZOWA

wystawa stała:
„Z DZIEJÓW PIENIĄDZA. POLSKA – ŚLĄSK”


WYDARZENIA SPORTOWE

Boisko, ul. Filarowa
21,24,25.09 godz. 12.30 Mistrzostwa Chorzowa szkół ponadgimnazjalnych w piłce nożnej juniorów

Hala, ul. Graniczna
22.09 godz. 8.00 Rozgrywki Chorzowskiej Ligi Futsalu
23.09 godz. 8.00 Rozgrywki Chorzowskiej Ligi Futsalu
30.09 godz. 8.00 Rozgrywki Chorzowskiej Ligi Futsalu

Stadion ul. Cicha
22.09 godz. 15.45 T-mobile Ekstraklasa Piłki Nożnej Ruch Chorzów SA – Zagłębie Lubin
Zalew Pławniowice
22-23.09 godz. 10.00 Puchar Śląska w klasie Omega – Regaty o Puchar Prezydenta Miasta

Strzelnica EMJOT Al. Harcerska
27.09 godz. 16.00 VIII Zawody Strzeleckie im. Janusza Stachowskiego organizator: MORiS


CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy Mieszkańców do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl

Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia. www.chorzowianin.pl

Zapraszamy do oglądania KRONIKI MIEJSKIEJ na antenie programu Telewizji KATOWICE. Na najbliższy program zapraszamy 25 września o godz. 17.35 w nim najświeższych informacji o tym, co się zdarzyło ostatnio w Chorzowie.

Zapraszamy do słuchania „Wieści z Chorzowa” na antenie Radia Katowice w każdy drugi piątek miesiąca / najbliższy to 12 października /o godz. 18.45/ a w nich najważniejszych informacji o naszym mieście, rozmów z ciekawymi ludźmi i zapowiedzi interesujących wydarzeń.

Wiadomości Samorządowe – dodatek do bezpłatnego miesięcznika Chorzowianin w całości o najważniejszych zagadnieniach i tematach poświęconych społeczności lokalnej. Zapraszamy również na portal chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć