Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 838
2012-10-04

RADA MIASTA

TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
04.10 - 11.10.2012

9 października / wtorek /
godz. 7.30 Komisja Rewizyjna
godz. 14.30 Komisja Zdrowia (wyjazdowa)
godz. 16.00 Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa

10 października / środa /
godz. 16.00 Komisja Gospodarki i Rozwoju Miasta

DYŻUR RADNEGO

11.10. (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201 dyżur pełnić będzie radny Jacek Nowak.


WYDARZENIA

Chorzowski Dzień Promocji Zdrowia
Konsultacje lekarskie, spotkania ze specjalistami i okazja do zrobienia podstawowych badań - to wszystko już w najbliższą sobotę 6 października w godz. 9.00 - 13.00 w Chorzowskim Centrum Kultury podczas Dnia Promocji Zdrowia. Każdy kto w sobotę przyjdzie do Chorzowskiego Centrum Kultury będzie mógł bezpłatnie zasięgnąć porady lekarzy internistów oraz specjalistów, m.in. z dziedziny chorób wewnętrznych, układu krwionośnego. Na miejscu będą okuliści i laryngolodzy. Będzie też okazja by porozmawiać z psychologami oraz dietetykami. Ci ostatni zaprezentują najnowsze metody leczenia otyłości. Prezentowana będzie najnowsza profilaktyka antytytoniowa – przy okazji palacze będą mogli zbadać zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Na przygotowanych stoiskach będzie można nieodpłatnie zbadać poziom glukozy, cholesterolu, zmierzyć ciśnienie tętnicze czy zrobić morfologię.
Po raz pierwszy w Chorzowskim Dniu Promocji Zdrowia weźmie udział Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii. Na swoim stoisku placówka zaprezentuje m.in. małoinwazyjne techniki stosowane w leczeniu schorzeń narządów ruchu oraz diagnostykę nuklearną powadzoną w szpitalu.
Swoją ofertę usług zaprezentują:
Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii im. dr E. Hankego, NZOZ św. Pawła 11A, NZOZ „ADO-MED 2”, NZOZ Poradnia „Remedium”, NZOZ „Nasza Poradnia”, Starochorzowska Fundacja Zdrowia i Ekologii, NZOZ Poradnia Ogólna „Irys-Med”, NSZOZ „Limf-Med”, Prywatny Szpital Weiss Klinik, Naturhouse Sp. z o.o., Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, „Medicus” Aparatura i instrumenty medyczne, Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Zdrowia Psychicznego, Górnośląskie Stowarzyszenie „Wspólnota”
*

Urząd czynny dłużej
Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala wydał zarządzenie, które zmienia godziny przyjmowania mieszkańców. I tak od poniedziałku do środy sprawy załatwiać można od 7.30 do 15.00. Czwartki to dzień kiedy urząd otwarty będzie najdłużej – mieszkańców obsługiwać będziemy do 17.00. Nie zmieniają się natomiast godziny obsługi w piątek – sprawy urzędowe można załatwiać tak jak do tej pory – do godziny 13.00. O wydłużenie godzin pracy często wnioskowali mieszkańcy. Prezydentowi Chorzowa zależy też aby to administracja samorządowa w mieście dopasowywała się do potrzeb mieszkańców a nie mieszkańcy do pracy urzędników. To kolejny etap zmian w organizacji usług świadczonych chorzowianom. W przyszłym roku na parterze gmachu planowana jest budowa sali obsługi mieszkańców. To pozwoli zmienić organizacje tak by usprawnić obsługę oraz wydłużyć godziny, w których można załatwić sprawy urzędowe.
*

W niedzielę wystartuje półmaraton
Już w najbliższą niedzielę na terenie Parku Śląskiego odbędzie się półmaraton. Tegoroczna impreza zapowiada się rekordowo. Na stronie internetowej biegu zarejestrowało się 1500 biegaczy deklarując swój start 7 października. Równocześnie organizowany będzie tez bieg na dystansie 7 km. To dystans dla tych, którzy jeszcze do półmaratonu nie są gotowi jak i rodzin oraz znajomych półmaratończyków. Silesia Półmaraton ma krótką historię a w tym roku rozegrany zostanie po raz 8. Najliczniejszy z naszych półmaratonów był bieg rozegrany w 2009 roku, gdy na metę w Hali Widowiskowej Spodek wbiegło 1.130 biegaczy finiszujących na dystansie półmaratonu. W 2011 roku na starcie stanęło ponad 1.200 zawodników, z czego 1.053 ukończyło bieg na dystansie 21,097 km. Półmaraton ma już swoich zagorzałych zwolenników. Do najbardziej wytrwałych należy 10 osób, które wystartowały we wszystkich dotychczasowych półmaratonach.
Weryfikacja zawodników i wydawanie numerów startowych odbędzie się w Biurze Zawodów w Hali "Kapelusz" na terenie Parku Śląskiego (Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie). Biuro otwarte będzie: 6 października (sobota) w godz. 15.00 - 17.00 i 7 października (niedziela) w godz. 7.30 - 10.30. Wjazd na teren Parku dla uczestników biegu jest w dniu zawodów bezpłatny do godz. 10:15. Wystarczy wydrukować i włożyć za przednią szybę kartę parkingową lub numer startowy.
Szczegółowe informacje dla uczestników, wraz z wzorem karty dostępne są na stronie internetowej http://silesiapolmaraton.pl/
*

Mini-program rewitalizacji dla Chorzowa II
Celem „Mini – programu rewitalizacji dla Chorzowa II” jest określenie i zidentyfikowanie problemów dotyczących sfery społecznej, ekonomicznej i przestrzennej Chorzowa II oraz wypracowanie wizji rozwoju dla tej dzielnicy, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru problemowego, tzw. „Cwajki”, obejmującego obszar zawarty pomiędzy ulicami : Katowicka - 3 Maja – Karola Miarki - Łagiewnicka – Krzyżowa. Od września br. prowadzone są aktywne działania zmierzające do opracowania ww. dokumentu. W ramach prac zorganizowano warsztaty, w których uczestniczą nie tylko osoby z ramienia Miasta, ale równie liderzy życia lokalnego , aktywnie działający na rzecz dzielnicy i jej mieszańców. We wrześniu miały miejsce się 2 z 4 zaplanowanych warsztatów. Ponadto, 4 oraz 25 października br. odbędą się spotkania z mieszkańcami, gdzie każdy będzie mógł zabrać głos w dyskusji nad poprawą życia w dzielnicy. Informacje : Wydział Rozwoju Miasta, tel. 32 2416 635, e-mail : roz@chorzow.eu.

Harmonogram spotkań warsztatowych
oraz konsultacji społecznych.

Warsztaty: 6 września 2012r. , godz. 10.00 - 14.00
Miejsce : Centrum Inicjatyw Społecznych , ul. 3 Maja 18, Temat : Wizja rozwoju dzielnicy Chorzów II

Warsztaty: 17 września 2012r. , godz. 10.00 - 14.00
Miejsce : Centrum Inicjatyw Społecznych, ul. 3 Maja 18, Temat : Przeprowadzanie analizy SWOT

Spotkanie konsultacyjne : 4 października 2012r. (czwartek) , godz. 17.00
Miejsce : Dzienny Ośrodek Socjoterapii dla Dzieci i Młodzieży w Chorzowie, ul. Pudlerska 22

Warsztaty: 8 października 2012r. (poniedziałek), godz. 10.00 - 14.00
Miejsce : Centrum Inicjatyw Społecznych, ul. 3 Maja 18, Temat : Wykreowanie pomysłów na projekty w ramach celów lub kierunków działań

Spotkanie konsultacyjne : 25 października 2012r. (czwartek) godz. 17.00
Miejsce : Dzienny Ośrodek Socjoterapii dla Dzieci i Młodzieży w Chorzowie, ul. Pudlerska 22.
*

Spotkanie z autorem przewodnika po Beskidzie Wyspowym
Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Chorzów, Koło Przewodników Turystycznych Oddziału PTTK w Chorzowie i Chorzowskie Centrum Kultury zapraszają na spotkanie z Dariuszem Gackiem, autorem nowego przewodnika turystycznego po Beskidzie Wyspowym. Beskid Wyspowy - ziemia nieznana, ziemia polecana... Bywa turystom "po drodze" - do Zakopanego, Krynicy, Szczawnicy... Niewiele jest grup górskich, w których z podgórskiego krajobrazu oraz szerokich, rozłożystych dolin wyrastają strome "wyspy" gór. Napoje z Tymbarku, dwie "stolice" Beskidu Wyspowego: Limanowa i Mszana Dolna, historyczne bogactwo Szczyrzyca i Czchowa, niepowtarzalna atmosfera jedynego schroniska górskiego na Luboniu Wielkim, wiekowe drewniane kościoły w Dobrej, Słopnicach, Jodłowniku i Kasinie, wody mineralne Szczawy, Żegocina przycupnięta pod Kamionną, najpiękniejsza linia kolejowa w Beskidach i wreszcie najważniejszy czynnik - ludzie, górale zwani Zagórzanami i Sądeccy Lachowie - to wszystko kształtuje niepowtarzalny klimat tych stron. Przewodnik obejmuje cały Beskid Wyspowy oraz wschodnią część Beskidu Średniego - Pasmo Łysiny i Lubomira. Publikacja jest bogato ilustrowana. Liczne mapki i planiki pokrywają prawie cały obszar opisany w przewodniku. Dla urozmaicenia zamieszczono także panoramy z najciekawszych miejsc, polan i szczytów. Spotkanie odbędzie się w czwartek 11 października 2012r. o godz. 17.00, w małej sali Chorzowskiego Centrum Kultury, przy ul. Sienkiewicza 3 w Chorzowie. Wstęp wolny
*

Zbierajmy żołędzie - konkurs
Śląski Ogród zoologiczny zprasza wszystkie szkoły podstawowe i przedszkola z terenu Województwa Śląskiego do wzięcia udziału w konkursie zbierania żołędzi, będących prawdziwym przysmakiem niektórych mieszkańców zoo. Konkurs trwać będzie do końca listopada, a dla grupy, która uzbiera najwięcej dębowych owoców przewidziane są zaproszenia do zwiedzania zoo w dowolnym, uzgodnionym z organizatorem terminie. Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie Ogrodu Zoologicznego www.zoo.silesia.pl
*

Zapraszamy na wyjątkową wystawę
"Ballada o Chorzowie", pod taką nazwą zaprezentowana zostanie wystawa zdjęć Remigiusza Miklaszewskiego w chorzowskiej Sztygarce przy ul. Piotra Skargi 34a/d. Wystawa jest swojego rodzaju przewodnikiem, po którym oprowadza nas sympatyczny profesor zaopatrzony w melonik, laskę oraz towarzyszący mu jego piesek. Historia ta opowiedziana jest w formie 25 czarno-białych zdjęć, o wymiarach 30X45 cm oprawionych w czarne ramy. Prace prezentują Chorzów oczami autora. "Chcąc wydobyć jego piękną architekturę, z premedytacją odarłem go z koloru, odbiegając w ten sposób od standardów XXI w., pokazując Chorzów jako miejsce z historią, zabytkami i tradycjami" - zachęca Remigiusz Miklaszewski. Wernisaż wystawy odbędzie się 5 października o godz. 18.00. Prace oglądać można będzie do 19 października. Patronat nad wystawą objął Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Zapraszamy.
*

Bezpłatne badania płuc
Do końca listopada mieszkańcy Chorzowa mogą skorzystać z darmowej tomografii komputerowej płuc. Program przeznaczony jest dla osób w wieku od 55 do 75 lat, palących lub narażonych na kontakt z czynnikami rakotwórczymi a także osób z negatywnym wywiadem nowotworowym w rodzinie. Koordynatorem akcji jest Instytut Chorób i Gruźlicy Płuc w Warszawie pod kierownictwem prof. dr hab. med. Tadeusza Orłowskiego, konsultanta krajowego ds. torakochirurgii.
Badania można wykonać w Centrum Diagnostyki Obrazowej Helimed w Katowicach.
Rejestracja na badania oraz szczegółowe informacje uzyskać można pod numerami telefonu 801 98 40 40 lub 785 86 87 88.
*

Kurs samoobrony dla kobiet
Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Chorzów, Komenda Miejska Policji W Chorzowie – Wydział Prewencji oraz Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej zapraszają do wzięcia udziału w V edycji programu ”SAMOOBRONA KOBIET”. Celem programu jest włączenie mieszkańców miasta do działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa poprzez zapoznanie kobiet uczestniczących w kursie z podstawowymi informacjami z zakresu wiktymologii i prewencji kryminalnej, ćwiczenie wybranych elementów samoobrony – kształtowanie właściwych postaw i zachowań w sytuacjach zagrożenia, minimalizacja strachu w stanach zagrożenia, odpieraniem ataku oraz podniesienie ogólnej sprawności fizycznej. Dodatkowo kurs będzie rozszerzony o elementy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia kursu samoobrony kobiet będą odbywać się w sali Miejskiego Ośrodka Rekreacji
i Sportu w Chorzowie przy ulicy Odległej 5. Program rozpocznie się 17 października br. a zakończy 7 grudnia br. Zajęcia odbywać się będą w środy i piątki w godzinach 17.00 – 18.30. Zgłoszenia należy przesłać najpóźniej do dnia 12 października br. drogą elektroniczną na adres e-mail: zk@chorzow.eu lub składać osobiście w Wydziale Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Chorzów (pokój 127). Osoby zakwalifikowane do udziału w kursie otrzymają potwierdzenie za pomocą poczty elektronicznej. Formularz zgłoszeniowy pobrać można ze strony www.chorzow.eu.
*


WYDARZENIA KULTURALNE

Chorzowskie Centrum Kultury
ul. Sienkiewicza 3
5.10. godz. 19.00 21 Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny DRUM FEST
6.10. godz. 17.00 i 20.00 Kabaret Paranienormalni
8.10. godz. 19.00 Spektakl taneczny Szyszymora
10.10. godz. 17.00 Oskar i Pani Róża – Teatr Śląski

Starochorzowski Dom Kultury
ul. Siemianowicka 59
9.10. godz. 17.00 Spotkanie dla miłośników zwierząt
11.10. godz. 18.00 Operetka na Krajcoku

Miejski Dom Kultury „Batory”
ul. S.Batorego 6
7.10. godz. 10.00 III Jarmark Aktywności Twórczej
9.10. godz. 10.00 Klub Rozmaitości Kulturalnych Pegaz

Młodzieżowy Dom Kultury
ul. Lompy 13
6.10. godz. 10.00 Grand Prix Jesień 2012 II Turniej Szachowy dla młodzieży

Muzeum
ul. Powstańców 25
wystawy czasowe:
PIENIĄDZ ZASTĘPCZY NA GÓRNYM ŚLĄSKU
TAK WIDZIMY HISTORIĘ CHORZOWA

wystawa stała:
„Z DZIEJÓW PIENIĄDZA. POLSKA – ŚLĄSK”


WYDARZENIA SPORTOWE

Stadion ul. Cicha 6
5.10. godz. 18.00 T-mobile Ekstraklasa Ruch Chorzów SA – PGE GKS Bełchatów

Kompleks sportowy „Hajduki”
ul. Graniczna 92
1.10. godz. 13.00 Mistrzostwa Chorzowa szkól ponadgimnazjalnych w Piłce Ręcznej Juniorek
6.10. godz. 10.00 Otwarte Mistrzostwa Chorzowa w Tenisie Stołowym
7.10. godz. 8.00 Rozgrywki Chorzowskiej Ligi Futsalu
7.10. godz. 18.00 II Liga Koszykówki Mężczyzn
UKS Alba Chorzów – Hawajskie Koszule Bank Spółdzielczy Żory II
8.10. godz. 9.00 Turniej Piłkarski Przedszkolaków


CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy Mieszkańców do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl

Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia. www.chorzowianin.pl

Zapraszamy do oglądania KRONIKI MIEJSKIEJ na antenie programu Telewizji KATOWICE. Na najbliższy program zapraszamy 23 października o godz. 17.35 w nim najświeższych informacji o tym, co się zdarzyło ostatnio w Chorzowie.

Zapraszamy do słuchania „Wieści z Chorzowa” na antenie Radia Katowice w każdy drugi piątek miesiąca / najbliższy to 12 października /o godz. 18.45/ a w nich najważniejszych informacji o naszym mieście, rozmów z ciekawymi ludźmi i zapowiedzi interesujących wydarzeń.

Wiadomości Samorządowe – dodatek do bezpłatnego miesięcznika Chorzowianin w całości o najważniejszych zagadnieniach i tematach poświęconych społeczności lokalnej. Zapraszamy również na portal chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć