Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 842
2012-11-02

RADA MIASTA

TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
2.11 - 8.11.2012
(pok. 201)

6 listopada
godz. 7.30 Komisja Rewizyjna
godz. 14.00 Komisja Zdrowia
godz. 15.30 Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa

7 listopada
godz. 15.30 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej

8 listopada
godz. 15.30 Komisja Kultury i Sportu (ChCK)

DYŻUR RADNEGO
8.11. (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radna Mariola Roleder


WYDARZENIA

Odsłonięto tablicę upamiętniającą Pawła Kempkę
29 października na budynku przy ulicy Sobieskiego 1 odsłonięto tablicę poświęconą Pawłowi Kempce. W ramach uroczystości, w domu parafialnym św. Jadwigi Śląskiej przy ul. Chrobrego otwarto wystawę poświęconą Pawłowi Kempce, gdzie odbyła się sesja naukowa. Uroczystość odbyła się z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Chorzowa im Juliusza Ligonia oraz rodziny Pawła Kempki. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc, Marszałek Województwa Śląskiego Adam Matusiewicz, zastępca prezydenta Chorzowa Marcin Michalik, Oddział IPN w Katowicach, Biblioteka Śląska i Muzeum w Chorzowie.
Paweł Kempka - urodził się 4.VI.1886 r. prawnik, notariusz, adwokat, sędzia okręgowy, absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, polski działacz narodowy i samorządowy, szef wydziału administracyjnego w Polskim Komisariacie Plebiscytowym, współtwórca ustroju prawnego Autonomii Śląskiej. W czasie II Wojny Światowej bohatersko odmówił wpisania na volkslistę, poseł do Sejmu Śląskiego z ramienia Chrześcijańskiej Demokracji, pierwszy prezes Stronnictwa Demokratycznego w Chorzowie, wierny syn Ziemi Śląskiej, przyjaciel Wojciecha Korfantego, odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 29.10.1972 r. w Chorzowie.
*

Prezydent wręczył nagrody w dziedzinie kultury
kulturai7Późnym wieczorem zakończyła się sobotnia gala wręczenia nagród Prezydenta Chorzowa w dziedzinie kultury. Specjalną nagrodę odebrał jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów Wojciech Kilar. Wręczając statuetkę prezydent Chorzowa Andrzej Kotala podkreślał zasługi Wojciecha Kilara dla rozwoju kultury Polskiej ale też tej lokalnej:
- Maestro, chciałem Panu podziękować za piękną twórczość, która niewątpliwie jest natchnieniem dla muzyków i melomanów w naszym mieście. Proszę przyjąć tę statuetkę „Chłopca z łabędziem”, którą nagradzamy ludzi szczególnie zasłużonych dla kultury Chorzowa. Odbierając nagrodę Wojciech Kilar nie krył wzruszenia: - Panie prezydencie bardzo dziękuję za tę nagrodę. Jestem zaskoczony, ale jest to dla mnie bardzo miłe. O sobie mówię: Ślązak ze Lwowa, lwowiak ze Śląska. Dla mnie Śląsk jest moją drugą ojczyzną.
Tegoroczne nagrody prezydenta Chorzowa w dziedzinie kultury otrzymali:
Małgorzata Grabiańska-Kosior - Od 1988 roku związana zawodowo z Młodzieżowym Domem Kultury w Chorzowie, od 2003 roku jest dyrektorem tej placówki;
Tomasz Kałwak - Kompozytor, aranżer, instrumentalista, producent muzyczny, pedagog. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Wykładowca akademicki;
Grzegorz Nagórski - Wybitny puzonista jazzowy, kompozytor, pedagog. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach oraz University of Miami. Wykładowca akademicki;
Alona Szostak - Absolwentka Instytutu Teatralnego w Moskwie. Pracowała w moskiewskim Teatrze im. Mikołaja Gogola, a później w Wilnie. Od roku 1992 związana z Teatrem Rozrywki w Chorzowie.

Wieczór uświetnił wyjątkowy koncert. Na deskach Chorzowskiego Centrum Kultury wystąpiła orkiestra symfoniczna Filharmonii Śląskiej. Publiczność wysłuchała 4 utworów Wojciecha Kilara. Były to Mała uwertura na orkiestrę symfoniczną, II Koncert fortepianowy, Krzesany i Orawa. Orkiestrą dyrygował Mirosław Błaszczyk Po zakończeniu koncertu Wojciech Kilar drugi raz wyszedł na scenę. Podziękował dyrygentowi i muzykom Filharmonii Śląskiej. Specjalne podziękowania złożył też publiczności, która do ostatniego miejsca wypełniła gmach Chorzowskiego Centrum Kultury.
*

Wernisaż wystawy w Galerii MM
5 listopada o godz. 17.00 w Miejskiej Galerii Sztuki MM przy ul. Sienkiewicza 3 w Chorzowie odbędzie się wernisaż wystawy "JAN DOBKOWSKI - MALARSTWO" z okazji 70 urodzin artysty. Wystawę oglądać można będzie do 26 listopada. Wstęp wolny. Zapraszamy.
*

"Image design 2012" czyli targi reklamy, poligrafii, multimediów i eventów
„Image Design 2012” to Targi Reklamy, Poligrafii, Multimediów i Eventów organizowane przez Śląskie Centrum Targowe. Już w listopadzie w Chorzowie zaprezentują się najwięksi i najbardziej doświadczeni przedstawiciele branży reklamowej, poligraficznej, multimedialnej i eventowej. To pierwsze, po kilkuletniej przerwie, wydarzenie tego typu na Śląsku. Reklama, poligrafia, marketing i multimedia to bardzo dynamiczne branże, które podobnie jak Śląsk stawiają przede wszystkim na nieustanny rozwój. „Image Design 2012” to wyjątkowa szansa na pokazanie ich różnorodności i możliwości. Śląskie Centrum Targowe zapewni uczestnikom targów idealną przestrzeń do zaprezentowania swojej aktualnej oferty rynkowej szerokiemu gronu odwiedzających. Umożliwia to przestrzenny układ hal i sal konferencyjnych oraz doskonała lokalizacja ŚCT w sąsiedztwie Parku Śląskiego, w centrum aglomeracji śląskiej. Udział w chorzowskich targach wezmą duże Agencje Public Relations oraz Domy mediowe. Ich przedstawiciele opowiedzą o najnowszych trendach w komunikacji biznesowej i narzędziach PR, dzięki którym można osiągnąć konkretne cele biznesowe. Doświadczeni specjaliści zajmujący się reklamą podpowiedzą także jak optymalnie zarządzać budżetem marketingowym, by móc przeprowadzić zaplanowane inwestycje marketingowe. Na targach obecne będą również agencje reklamowe, producenci i dystrybutorzy artykułów reklamowych oraz nośników audiowizualnych. Nie zabraknie agencji eventowych, artystycznych i koncertowych, a także wydawnictw reklamowo-promocyjnych. W Chorzowie pojawią się też reprezentanci najciekawszych lokacji eventowych w Polsce. Ważnym i niezwykle atrakcyjnym elementem programu listopadowych targów, będzie cykl wykładów i paneli dyskusyjnych na temat narzędzi PR, przygotowany w ten sposób, by uczestnicy targów mogli wykorzystać zdobytą wiedzę w kontaktach ze swoimi klientami. Aktywny udział w wykładach i panelach wezmą również przedstawiciele regionalnych ośrodków akademickich, które współpracują ze Śląskim Centrum Targowym. Wykłady będą skierowane także do przedstawicieli wydziałów rozwoju miast i gmin, które szukają nowych pomysłów na skuteczną promocję. Reklama, kreowanie wizerunku medialnego, multimedia, innowacyjne strategie marketingowe i organizacja eventów – wszystkie te zagadnienia zostaną poruszone przez najlepszych specjalistów z różnych dziedzin branży reklamowej.

Patronat nad Targami objęli: Marszałek Województwa Śląskiego, Prezydenci Miast: Chorzowa. Katowic i Siemianowic Śląskich, Górnośląski Związek Metropolitarny Metropolia Silesia oraz: Polska Izba Druku, Stowarzyszenie Branży Eventowej, Polska Izba Artykułów Promocyjnych, Izba Gospodarcza Reklamy Zewnętrznej, oraz Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach. Patronat medialny na Targami objęły: TVP Katowice, Dziennik Zachodni największe stacje radiowe oraz media branżowe takie jak Marketing w Praktyce, Marketer+, REKLAMA.PL i Marketingowiec.pl, Signs.pl, _AD MONKEY, House of Print, Silesia Business & Life oraz Biznesowa Turystyka PL. Targi „Image Design 2012” to doskonała propozycja dla firm, które chcą nawiązać nowe relacje biznesowe i spotkać się z potencjalnymi partnerami. To również wyjątkowa okazja, by w ciągu trzech dni dokonać przeglądu szeroko pojętej branży reklamowej. Ideą organizatorów jest uczynienie z „Image Design” największej, cyklicznej imprezy w południowej Polsce.

Zapraszamy na tereny Śląskiego Centrum Targowego. Początek imprezy 7 listopada o godz. 10:00 – wstęp wolny.
*

Zaduszki jazzowe w MDK "Batory"
2 listopada o godz. 19,00 w Sali Widowiskowej Miejskiego Domu Kultury „Batory” przy ul. S. Batorego 6 odbędzie się koncert pt. „Zaduszki jazzowe w MDK Batory”. Wystąpią:
Artur DutkiewiczARTUR DUTKIEWICZ TRIO
Artur Dutkiewicz - fortepian
Paweł Puszczało - kontrabas
Łukasz Żyta – perkusja

Program koncertu w Miejskim Domu Kultury „Batory” zawiera kompozycje własne oraz utwory z ostatniej płyty tria HENDRIX PIANO, które są zaskakującym spojrzeniem muzyków jazzowych na znane utwory legendy muzyki rockowej – Jimi’ego Hendrixa. Takie przeboje jak m.in.: Hey Joe, Crosstown Traffic, Wind Cries Mary, Angel czy Little Wing grane są za pomocą języka jazzu, oddając jednocześnie ducha tych utworów.

Artur Dutkiewicz jest jednym z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych. Absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie kompozycji i aranżacji w 1982r.
Laureat konkursów: Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Improwizacji Jazzowej w Katowicach, "Jazz nad Odrą”, „Jazz Jantar”.
Finalista prestiżowego konkursu Theloniousa Monka w Waszyngtonie.
*

Spotkanie z numizmatyką
Muzeum w Chorzowie zaprasza na wykład z cyklu "Spotkania z numizmatyką". Wykład pt. "Moneta rzymska jako źródło historyczne" wygłosi prof. dr hab. Wieczław Kaczanowicz, kierownik Zakłądu Historii Starożytnej Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego. Spotkanie rozpocznie się 7 listopada o godz. 17.00 w Muzeum w Chorzowie przy ul. Powstańców 25.
*

XVI Śląskie Forum Małej i Średniej Przedsiębiorczości
Miasto Chorzów jako współorganizator zaprasza serdecznie na XVI Śląskie Forum Małej i Średniej Przedsiębiorczości: "Liderzy kreatywności i innowacji w sektorze kultury i biznesie".
Forum odbędzie się 7 listopada 2012 roku (środa) w Górnośląskiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości im. Karola Goduli w Chorzowie przy ul. Racławickiej 23.
Szczegółowe informacje o Forum, w tym jego program i formularz rejestracyjny, dostępne są na stronie www.forum-msp.pl
*

Dofinansowanie do zmiany sposobu ogrzewania
Wydział Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Chorzowie informuje, że przyjmowanie termin przyjmowania wniosków o dofinansowanie do zmiany sposobu ogrzewania w lokalach i budynkach mieszkalnych na terenie miasta Chorzów od 15 marca 2012 roku, w oparciu o uchwałę Nr IX/130/2011 Rady Miasta Chorzów upływa 16 listopada br.
Wnioski można składać w Wydziale Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Chorzowie, w pok. 438, IV piętro.
Druki wniosku pobrać można w Wydziale Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska (pok. nr 438 IV piętro) lub ze strony internetowej www.chorzow.eu.
*

Dofinansowanie do modernizacji kotłowni
Miasto Chorzów rozpoczęło realizację Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla Miasta Chorzów – etap I. Program przewiduje dofinansowanie: do modernizacji 33 wyeksploatowanych kotłowni na paliwo stałe oraz do montażu 8 sztuk instalacji solarnych, w budynkach mieszalnych jednorodzinnych. Nabór wniosków uczestników programu odbywa się w Urzędzie Miasta Chorzów, w Wydziale Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska (pok. 411, IV piętro): we wtorki w godzinach 9.00-12.00 i czwartki - 13.00-16.30.
Wszelkich informacji dotyczących realizacji programu i warunków uczestnictwa, udziela Operator Programu Bieruńska Fundacja Inicjatyw Gospodarczych: codziennie w siedzibie Fundacji pod nr tel. 32 324-25-03 lub 726 587 371, (e-mail u.golek@bfig.pl ), a także w siedzibie UM Chorzów ( pok.411) we wtorki od 9.00 do 12.00 i czwartki od 13.00 do 16.30, pod numerem telefonem 32 241 12 61 wew.107.

Z regulaminem udzielania dotacji można zapoznać się na stronie BIP Urzędu Miasta Chorzów: Zarządzenie Prezydenta Miasta Chorzów z dnia 31.07.2012 Nr OR.148.2012.

Informacje na tematu Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dostępne są pod adresem : http://bfig.pl/NiskaemisjaChorz%C3%B3w2012/tabid/166/language/pl-PL/Default.aspx
*

Bezpłatne badania płuc
Do końca listopada mieszkańcy Chorzowa mogą skorzystać z darmowej tomografii komputerowej płuc. Program przeznaczony jest dla osób w wieku od 55 do 75 lat, palących lub narażonych na kontakt z czynnikami rakotwórczymi a także osób z negatywnym wywiadem nowotworowym w rodzinie. Koordynatorem akcji jest Instytut Chorób i Gruźlicy Płuc w Warszawie pod kierownictwem prof. dr hab. med. Tadeusza Orłowskiego, konsultanta krajowego ds. torakochirurgii.
Badania można wykonać w Centrum Diagnostyki Obrazowej Helimed w Katowicach.
Rejestracja na badania oraz szczegółowe informacje uzyskać można pod numerami telefonu 801 98 40 40 lub 785 86 87 88.
*

NOWY SYSTEM GOSPODAROWANIA ODPADAMI KOMUNALNYMI

Zgodnie z ustawą przyjętą przez Sejm Rzeczypospolitej od 1 lipca 2013r. system gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie całej Polski zostanie przejęty przez gminy i to one będą decydować o sposobie zagospodarowania odpadów. Powodem podjęcia takiej decyzji było nasilające się z roku na rok zanieczyszczenie lasów, łąk, nieużytków i innych nienadzorowanych terenów odpadami podrzucanymi zarówno przez niektóre firmy wywozowe, jak również przez nieuczciwych właścicieli nieruchomości, chcących zaoszczędzić na prawidłowym pozbyciu się wytworzonych przez siebie odpadów. Kolejnym powodem wprowadzenia zmian było także zwiększenie poziomu recyklingu i odzysku odpadów zbieranych selektywnie oraz zmniejszenie masy odpadów ulegających biodegradacji kierowanych do składowania. Upraszczając, chodzi o to, żeby nie wywozić na składowisko odpadów, które można ponownie wykorzystać.
Aktualny system zobowiązuje właściciela nieruchomości do zawarcia umowy na odbiór odpadów komunalnych z firmą wywozową. Natomiast od 1 lipca 2013r. usługę odbioru odpadów będzie zapewniało Miasto Chorzów. Do tego czasu wszyscy właściciele nieruchomości (tzn. właściciele domków jednorodzinnych, administratorzy budynków wielolokalowych, przedsiębiorcy) powinni wypowiedzieć umowę, którą zawarli indywidualnie z firmą. Miasto wyłoni w przetargu firmę wywozową, która będzie świadczyła usługi wywozu odpadów z całego swojego terenu. Opłatę za świadczenie usług odebrania i zagospodarowania odpadów właściciele nieruchomości będą wpłacać na konto Miasta i będzie ona obowiązkowa.

Nowy system zakłada, że w ramach jednej opłaty, wnoszonej regularnie do Urzędu Miasta Chorzów, będą odbierane wszystkie odpady, jakie powstały na terenie nieruchomości:
- odpady komunalne zmieszane, czyli pozostałość po segregowaniu odpadów,
- odpady segregowane na: papier, szkło, plastik, metale,
- bioodpady, czyli odpady, które ulegają biodegradacji, np.: odpady kuchenne,
- odpady zielone, powstałe z pielęgnacji zieleni na terenie nieruchomości, np.: trawa, gałęzie, opadłe liście,
- odpady wielkogabarytowe,
- odpady remontowo-budowlane,
- odpady niebezpieczne, np. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, świetlówki, opony, różnego rodzaju chemikalia, oleje, smary.

Właściciel nieruchomości będzie mógł wybrać dwie opcje opłaty:
- wyższa stawka dla mieszkańców, którzy nie będą segregowali odpadów,
- niższa stawka dla tych, którzy będą segregować odpady.
Należy podkreślić – osoby segregujące odpady będą płacić mniej.

Wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi będzie zależeć od ilości osób zamieszkujących daną nieruchomość. Każdy właściciel nieruchomości określi opłatę w specjalnej deklaracji, którą będzie zobowiązany złożyć w Urzędzie Miasta Chorzów. W deklaracji trzeba będzie również wyraźnie zaznaczyć, czy właściciel nieruchomości będzie segregował odpady, gdyż, jak już wcześniej wspomniano, będzie to miało duży wpływ na wysokość kosztów ponoszonych na gospodarowanie odpadami.
Wyłoniona w przetargu firma wywozowa zorganizuje regularną, obwoźną zbiórkę odpadów wielkogabarytowych, niebezpiecznych, zielonych, bioodpadów oraz stacjonarny punkt zbiórki odpadów.

Już wkrótce na stronie internetowej miasta będą pojawiać się nowe, ważne informacje i szczegóły. Znaleźć tam będzie można wszystkie akty prawne, które będą miały zasadnicze znaczenie dla prawidłowego działania nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi.
*


WYDARZENIA SPORTOWE

Kompleks sportowy „Hajduki”
ul. Graniczna 92
2.11 godz. 18.00 CLEAREX Chorzów RED DEVILS ChojniceEkstraklasa futsalu
3.11 godz.8.00 Rozgrywki Chorzowskiej Ligi Futsalu
3.11 godz. 18.00 UKS ALBA Chorzów – Mickiewicz KatowiceII liga koszykówki mężczyzn
4.11 godz. 8.00 Rozgrywki Chorzowskiej Ligi futsalu
4.11 godz. 19.30 KPR Ruch II Chorzów – ŻoryII liga piłki ręcznej kobiet
5.11 godz. 13.00 Mistrzostwa Chorzowa szkół ponadgimnazjalnych w Piłce Ręcznej JuniorekFINAŁ
7.11 godz. 12.00 Mistrzostwa Chorzowa gimnazjów w Piłce Nożnej dziewcząt
7.11 godz. 17.00 KPR RUCH Chorzów – SPR SAMBOR Tczew PGNiG Superliga kobiet w piłce ręcznej


CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy Mieszkańców do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl

Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia. www.chorzowianin.pl

Wiadomości Samorządowe – dodatek do bezpłatnego miesięcznika Chorzowianin w całości o najważniejszych zagadnieniach i tematach poświęconych społeczności lokalnej. Zapraszamy również na portal chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć