Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 847
2012-12-06

RADA MIASTA

TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
6.12 - 13.12.2012
(pok. 201)

11.12.2012 r. (wtorek)
godz. 7.30 Komisja Rewizyjna
godz. 14.00 Komisja Zdrowia - wyjazdowa - Zespół Szpitali Miejskich
godz. 16.00 Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa

12.11.2012 r. (środa)
godz. 15.30 Komisja Edukacji
godz. 16.30 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej - wyjazdowa - Miasteczko Wigilijne przy ul. Styczyńskiego

DYŻUR RADNEGO
13.12. (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radny Barbara Tabin.


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Strażnicy Miejscy będą namawiać bezdomnych do skorzystania z pomocy
W związku z ujemnymi temperaturami występującymi nocą chorzowscy strażnicy miejscy będą zwracać szczególna uwagę na osoby, które po zapadnięciu zmroku nie mają schronienia. Patrolowane będą okolice kanałów ciepłowniczych, pustostany na terenach poprzemysłowych, piwnice i strychy niezamieszkałych budynków. Bardzo często bezdomni szukają schronienia również na klatkach schodowych czy ogródkach działkowych. Bezdomnym będzie proponowane miejsce w chorzowskiej noclegowni. W tej przy ulicy Katowickiej 190 w tym roku przygotowano 45 miejsc. Wszystkie już są zajęte, ale jak zapewnia dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Chorzowie - Bożena Antończyk – żaden z bezdomnych nie zostanie odesłany z kwitkiem.
Więcej na stronie Urzędu Miasta:
http://www.chorzow.eu/aktualnosci/972-straznicy-miejscy-beda-namawiac-bezdomnych-do-skorzystania-z-pomocy.html

Chorzów wybiera najlepszych przedsiębiorców
Po raz jedenasty w Chorzowie wybierani są najlepsi przedsiębiorcy. Tradycyjnie wyróżnienia przyznane będą w kategoriach: gastronomia, handel i usługi. Konkurs „Chorzowski Przedsiębiorca Roku” powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Przedsiębiorców Miasta Chorzów oraz Centrum Przedsiębiorczości. Cechą charakterystyczna konkursu jest to, że o zwycięstwie w poszczególnych kategoriach decydują klienci, którzy oddali swój głos na daną firmę wysyłając wypełnione kupony umieszczone w prasie lub za pośrednictwem internetu. Natomiast o ostatecznym wyborze laureata decyduje Kapituła Konkursu. W tym roku kupony konkursowe znaleźć można w „Dzienniku Zachodnim” oraz w gazecie Chorzowianin.pl. Głosy oddawać mozna też przez internet- link. Regulamin konkursu znaleźć można na stronie internetowej Stowarzyszenia Przedsiębiorców Miasta Chorzów.
Więcej na stronie Urzędu Miasta:
http://www.chorzow.eu/aktualnosci/970-chorzow-wybiera-najlepszych-przedsiebiorcow.html

Do 11 grudnia - Trwa świąteczny konkurs dla dzieci
Zapraszamy dzieci do wzięcia udziału w świątecznym konkursie. Zadaniem uczestników będzie wykonanie ozdoby choinkowej z surowców wtórnych, czyli z odpadów. Termin zgłaszania prac: do 11 grudnia. Nagrodami w konkursie będą trzy podwójne zaproszenia na imprezy rodzinne odbywające się na terenie miasta. Ponadto wszystkie dostarczone ozdoby zostaną zawieszone na choince, która będzie ustawiona w holu Urzędu Miasta – na parterze.
Więcej na stronie Urzędu Miasta:
http://www.chorzow.eu/aktualnosci/935-trwa-swiateczny-konkurs-dla-dzieci-do-1112.html

7 grudnia - XVIII Międzynarodowy turniej wspinania przy użyciu drabiny hakowej
Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie zaprasza 7 grudnia o godz. 12.00 rozpocznie się XVIII Międzynarodowy Turniej Wspinania przy Użyciu Drabiny Hakowej o Pucha Prezydenta Miasta Chorzów.

Do 8 grudnia - Podaruj szlachetną paczkę
W Polsce tysiące rodzin żyje w biedzie. Możesz wybrać jedną z nich i przygotować konkretną pomoc. Teraz Ty możesz zostać bohaterem i zmieniać świat na lepsze.
Od 17 listopada przez 3 tygodnie każdy będzie mógł wybrać jedną z nich i specjalnie dla jej członków przygotować wyjątkową paczkę. SZLACHETNA PACZKA pomocą obejmie około 12 tys. rodzin, czyli ponad 50 tys. osób w trudnej sytuacji materialnej.
W Chorzowie akcja SZLACHETNA PACZKA odbywa się po raz trzeci. Honorowym jej patronem jest prezydent Andrzej Kotala. W ciągu dwóch poprzednich lat wolontariusze doręczyli paczki blisko 60 rodzinom, które potrzebowały pomocy. W tym roku chorzowscy SuperW chcą dotrzeć z paczką do 41 rodzin z naszego miasta. W ciągu tygodnia od otwarcia bazy znalazło się dla nich już 23 Darczyńców – ale to ciągle mało! Nadal można zostać bohaterem wybierając jedną spośród 18 rodzin czekających na pomoc.
Szczegóły na www.szlachetnapaczka.pl  i stronie Urzędu Miasta:
http://www.chorzow.eu/aktualnosci/937-zostan-szlachetnym-bohaterem-do-812.html 

10 grudnia - Medale prezydenta Chorzowa i premierowe wykonanie "8 pór roku w Chorzowie"
10 grudnia o godzinie 18.00 w Chorzowskim Centrum Kultury odbędzie się uroczystość wręczenia medali Prezydenta Miasta Chorzów za osiągnięcia w dziedzinie: społecznej, gospodarczej, ochrony zdrowia, edukacji, kultury, sportu, turystyki i rekreacji. Uroczystość uświetni premierowe wykonanie "8 pór roku w Chorzowie". To koncert inspirowany "Czterema porami roku" Antonio Vivaldiego oraz "Estaciones Portenas" Astora Piazzolli w wykonaniu Altra Volta Plus.

12 grudnia – „Ostatni taki dzień 12.12.12.” - Krajowa Wystawa Filatelistyczna
"Ostatni taki dzień 12.12.12" to tytuł krajowej wystawy filatelistycznej, która odbędzie się w Chorzowie. Tytuł nieprzypadkowy, bowiem taka data, w której występuje 3 razy liczba 12 w tym wieku już się nie zdarzy. Swoje zbiory zaprezentuje ponad 50 wystawców z Polski, ale też Ukrainy i Czech - łącznie kilka tysięcy znaczków, listów, kartek, piór i monet. Na uwagę z pewnością zasługiwać będzie pokaźna kolekcja tzw. całostek, za które jej właściciel pan Marian Broniec zdobył złote medale podczas wystaw filatelistycznych w Japonii oraz Indonezji. Całostki to nie znaczki, lecz kartki korespondencyjne z wydrukowanym znaczkiem. Te na ekspozycji pochodzą z XIX wieku. Na wystawie będzie można zobaczyć też listy z lakowymi pieczęciami z czasów Księstwa Warszawskiego.
Więcej na stronie Urzędu Miasta:
http://www.chorzow.eu/aktualnosci/912-ostatni-taki-dzien-krajowa-wystawa-filatelistyczna-1212.html

12 grudnia – uroczystości w Urzędzie Stanu Cywilnego
12 grudnia o godz. 13.30 w Urzędzie Stanu Cywilnego przy ul. Dąbrowskiego 24 w Chorzowie odbędzie się uroczystość z okazji „Szmaragdowych i Złotych Godów”. Swój jubileusz obchodzić będzie 10 par małżeńskich.

14-15 grudnia - Jarmark świąteczny
Zapraszamy wszystkich mieszkańców Chorzowa 14 i 15 grudnia na ulicę Dworcową. W tym roku właśnie tam organizujemy świąteczny jarmark. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji. Ulice wypełnią kramy, na których będzie można spróbować grzańca pachnącego goździkami i kupić świąteczne, ręcznie wykonane ozdoby na wigilijny stój czy choinkę. Niewątpliwie atrakcją będzie mieniąca się światłem baśniowa karuzela oraz zagroda zwierząt, które przyjadą śląskiego ZOO. Naszym gościem będzie też Remigiusz Rączka, który zdradzi przepisy na najlepsze potrawy podawane podczas świąt. O świąteczny klimat zadbają artyści. Chorzowskie zespoły wystąpią oczywiście z repertuarem Bożonarodzeniowym. Na jarmarku będzie można też natknąć się na ostatniego śląskiego kataryniarza. To wszystko 14 i 15 grudnia, piątek i sobota na ulicy Dworcowej.

15 grudnia - Premiera filmu dokumentalnego o Mirku Bregule
15 grudnia w Chorzowskim Centrum Kultury o godz. 19.00 odbędzie się premiera filmu „Mirek Breguła – Choroba Uczuć”. Jego autorką jest Dorota Prynda – dziennikarka związana z TVP Katowice, autorem zdjęć Sławomir Chudowski, który jest operatorem w Telewizji Polskiej. Premiera filmu będzie miała bogatą oprawę muzyczną - tego dnia na deskach ChCK wystąpią muzycy–przyjaciele Mirka Breguły.
Miasto Chorzów finansowo wsparło produkcję filmu.

15 grudnia - Bezpłatne badania dla kobiet w ciąży
Lekarze Śląskiego Instytutu Matki i Noworodka w Chorzowie zapraszają wszystkie panie w ciąży na bezpłatne badanie USG4D, które będzie można zrobić 15 grudnia w specjalnie przygotowanej strefie na terenie Centrum Handlowego AKS. Urządzenie pozwoli kobietom i lekarzowi na oglądanie dziecka w przestrzeni w czasie rzeczywistym. Dzięki temu można obserwować ruchy płodu, analizować jego budowę, strukturę szkieletową czy powłoki ciała. Jest to podstawa dokładniejszej oceny kondycji dziecka, niż było to możliwe podczas badań na sprzęcie poprzedniej generacji. Badania będą wykonywali lekarzy specjaliści ze Śląskiego Instytutu Matki i Noworodka w Chorzowie.
Akcji patronuje Prezydent Miasta Chorzów oraz Centrum Medyczne Ujastek Kraków.
Więcej na stronie Urzędu Miasta:
http://www.chorzow.eu/aktualnosci/969-bezplatne-badania-dla-kobiet-w-ciazy.html

20 grudnia - Ledowe instalacje ożywią fontanny
Po raz pierwszy na fontannie na Placu Matejki i rzeźbie przy ulicy Sienkiewicza koło Chorzowskiego Centrum Kultury w Chorzowie przez całą zimę zainstalowana będzie konstrukcja świetlna, która po zapadnięciu zmroku pozwoli uzyskać imponujący efekt płynącej wody. Chłopiec z łabędziem i fontanna skąpane będą światłem złożonym z tysięcy ledowych punktów świetlnych. Obie instalacje rozbłysną jeszcze przed 20 grudnia.

21 grudnia - Dwa lodowiska w Chorzowie
Aż dwa lodowiska będą dostępne dla mieszkańców w tym roku w Chorzowie. 21 grudnia o godz. 16.30 zapraszamy na oficjalne otwarcie lodowiska powstałego w kompleksie boisk "Orlik" przy ul. 3 Maja, przy Szkole Podstawowej nr 15. Nowe lodowisko stanie na tartanowym boisku obok sztucznej trawy. Podobnie jak na lodowisku przy ul. Katowickiej, do dyspozycji klientów będzie wypożyczalnia, szlifiernia, a tafla o wymiarach 17,5 na 30 metrów będzie oświetlona.
Lodowisko przy ul. Katowickiej czynne jest już od 3 grudnia.

GODZINY OTWARCIA ŚLIZGAWEK

Lodowisko ul. Katowicka 6
niedziela – czwartek
10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.30, 15.30, 16.30, 18.00, 19.00, 20.00

piątek – sobota
10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.30, 15.30, 16.30, 18.00, 19.00, 20.00, 21.00

Lodowisko „Biały Orlik” ul. 3 Maja 78
poniedziałek – niedziela
10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.30, 15.30, 16.30, 18.00, 19.00

ceny biletów na obydwu obiektach:
ulgowy – 3 zł, normalny – 5 zł, wypożyczenie łyżew – 6 zł, szlifowanie – 4 zł


ZAPOWIEDZI KULTURALNE

Chorzowskie Centrum Kultury ul. Sienkiewicza 3
7.12 godz. 9.30 i 11.00 Mała Akademia Jazzu -
Gospel – Jak urodziła się współczesna muzyka rozrywkowa

7.12 godz. 19.00 Koncert zespołu Bracia

8.12 godz. 17.00 i 20.00 Kabaret Moralnego Niepokoju

9.12 godz. 16.00 Spektakl dla dzieci DIABELSKIE FIGLE, wyk. Teatr Lalek Banialuka z Bielska-Białej

10.12 godz. 18.00 Premiera koncertu 8 PÓR ROKU W CHORZOWIE

11.12 godz. 12.00 i 18.00 Galowy koncert edukacyjny
ZNASZ LI TEN KRAJ w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny

13.12 godz. 11.00 i 17.00 Młoda filharmonia: OD KONTRABASU DO ŁABĘDZIA

Starochorzowski Dom Kultury ul. Siemianowicka 59
7.12 godz. 18.00 Starochorzowska Galeria Stróżów Poranka, Koncert Adwentowy zespołu TEA

7-9.12 godz. 9.00-21.00 Turniej Brydża

12.12 godz. 17.00 Zimowe spotkania seniorów, koncert zespołu DWIE KORONY –
PIOSENKI KRZYSZTOFA KLENCZONA

14.12 godz. 18.00 Starochorzowski Klub Podróżnika
Spotkanie z uczestnikami wyprawy MISJA B XVI - NORDKAPP 2012

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6
9.12 Wystawa Polskiego Związku Filatelistów

12.12 godz. 17.00 Klub Promocji Poetyckich

Muzeum w Chorzowie ul. Powstańców 5
19.12 godz. 17.30 IV spotkanie z cyklu Tajemnica i poznanie. Uwagi o kulturze i wyobraźni w Europie nowożytnej i najnowszej ROMANTYZM, CZYLI O SZTUCE CZYTANIA Z KSIĘGI NATURY I KSIĘGI HISTORII. Wykład poprowadzi dr Jacek Kurek.

Kino studyjne Panorama ul. Wolności 19/21
7-13.12
godz. 15.00 Święta Karli (tylko 8-9.12)
godz. 17.00 Ixjana
godz. 19.00 Ixjana (oprócz 10.12)

10.12 godz. 19.00 TRZY WIECZORY AMERYKAŃSKIE: Gracz reż. Robert Altman przed projekcją wprowadzenie i slideshow WSTĘP WOLNY

14-20.12
godz. 17.00 Cafe de Flore
godz. 19.00 Cafe de Flore (oprócz 17.12)


ZAPOWIEDZI SPORTOWE

Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu Stadion ul. Cicha 6
07.12 godz. 18.00 T-mobile Ekstraklasa Ruch Chorzów SA – Jagiellonia Białystok

Kompleks sportowy „Hajduki”
8.12 godz. 8.00 Rozgrywki Chorzowskiej Ligi Futsalu

9.12 godz. 8.00 Rozgrywki Chorzowskiej Ligi Futsalu

10.12. godz. 13.00 FINAŁ - Mistrzostwa Chorzowa szkól ponadgimnazjalnych w Piłce Ręcznej Juniorów

14.12 godz. 18.00 CLEAREX Chorzów – WISŁA KRAKBET Kraków Ekstraklasa futsalu

Lodowisko ul. Katowicka
11.12 godz. 10.00 Mikołajkowe Zawody Łyżwiarskie
dla uczniów szkół gimnazjalnych
13.12 godz. 10.00 Świąteczne Zawody Łyżwiarskie
dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Zespół Szkół Ekonomicznych ul. Urbanowicza
10-14.12 godz. 13.00 i 15.00
Mistrzostwa Chorzowa szkól ponadgimnazjalnych w Siatkówce Juniorek


CHORZÓW W MEDIACH

TVP Katowice – Kronika Miejska Chorzowa 18 grudnia godz. 17.35

Zapraszamy do słuchania „Wieści z Chorzowa” na antenie Radia Katowice w każdy drugi piątek miesiąca / najbliższy audycja 14 grudnia o godz. 18.45.

Zapraszamy Mieszkańców do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl

Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia. www.chorzowianin.pl

Wiadomości Samorządowe – dodatek do bezpłatnego miesięcznika Chorzowianin w całości o najważniejszych zagadnieniach i tematach poświęconych społeczności lokalnej.

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć